„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę,
a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”
W marcu 2020 roku klasa I przystąpiła do realizacji Projektu edukacyjno-ekologicznego „Lekcje ciepła” przygotowanego przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Ropczycach. Zakres i cele zajęć zostały objęte honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska. Głównym celem „Lekcji ciepła” było rozwijanie ekologicznej świadomości wśród dzieci.
W związku z tym, że przerwa w nauce spowodowana epidemią koronawirusa, uniemożliwiła nam zrealizowanie tego projektu, postanowiliśmy kontynuować go w dniach od 22 do 24 kwietnia. Nie przypadkowo wybraliśmy 22 kwietnia - w tym dniu podczas apelu z okazji Dnia Ziemi (nasza klasa miała przygotować ten apel) postanowiliśmy podsumować wykonane zadania zawarte w tym Projekcie.
Podczas tych zajęć przybliżona została dzieciom tematyka energii cieplnej w życiu codziennym oraz podkreślono konieczność dbania o środowisko naturalne. Wykorzystaliśmy w tym celu książeczki – bajki „Czerwony Kapturek w mieście”, „Czerwony Kapturek w mieście zimą” oraz „Czerwony Kapturek, misja Czarny Smog”. Jak oszczędzać ciepło i dbać o powietrze uczył dzieci Czerwony Kapturek wraz ze swoim przyjacielem, kotem Kluchą. Dzieci wysłuchały ciekawych przygód Kapturka przedstawionych w kolorowych książeczkach. Bohaterowie opowiadania wyjaśnili dzieciom, co to jest smog, skąd się bierze i jak bardzo zły wpływ ma on na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Podpowiedzieli również, jak powinno wyglądać nowoczesne ogrzewanie domów mieszkalnych oraz budynków użytkowych. Spróbowali uświadomić też, dlaczego nie warto ogrzewać domów piecami węglowymi oraz jakie niebezpieczeństwo to za sobą niesie. Podsumowaniem lekcji ciepła i sprawdzianem na ile dzieci przyswoiły sobie wiedzę w zakresie energii cieplnej, było wykonanie jednego lub dwóch zadań spośród podanych:
- Napisz krótki wierszyk o historyjce z książeczki.
- Rysowanie, malowanie, wyklejanie plasteliną, bibułą skrawkami gazet –elektrociepłowni, kota Kluchy, Kapturka lub inne zapamiętane tematy – różne techniki produkcji.
- Wykonanie plakatu promującego ciepło systemowe.
- Napisz, co należy robić, aby oszczędzać ciepło.
- Stworzenie własnej książeczki lub komiksu o tym, co zapamiętali z książeczki.
Dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do realizacji zadań. Przesłały w formie zdjęć swoje prace, które teraz prezentujemy.