18 października 2023r. uczniowie klas IV,V,VI,VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Markowej i Łańcuta, pod opieką pań: Agnieszki Marciniec, Joanny Szwedo – Nowakowskiej, Joanny Szeligi i pana Mariusza Wiśniewskiego.
Pierwszym punktem naszej wyprawy było Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Pani przewodnik w ciekawy sposób przybliżyła nam sytuację Żydów w czasie II wojny światowej, opowiedziała o mieszkańcach wsi, którzy ukrywali skazaną na zagładę ludność żydowską oraz przedstawiła tragiczną historię rodziny Ulmów. Józef i Wiktoria oraz sześcioro ich dzieci zostali zabici 24 marca 1944r. przez niemiecką żandarmerię dowodzoną przez Eilerta Diekena. Zamordowani zostali również Żydzi, którzy ukrywali się w domu Ulmów. Można było zobaczyć pamiątki po bohaterskiej rodzinie np: fotografie wykonane przez Józefa, książki i przedmioty codziennego użytku. Młodzież mogła wysłuchać również relacji mieszkańców Markowej, którzy nieśli pomoc Żydom oraz przeczytać nazwiska osób, które zostały zamordowane. Duże wrażenie zrobiła na zwiedzających wizyta w symbolicznie przedstawionym domu rodziny Ulmów oraz obrazy dzieci, które zostały zamordowane. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali pomnik ofiar Holokaustu, tabliczki z nazwiskami Polaków zamordowanych za pomoc Żydom na Podkarpaciu oraz Ścianę Pamięci, gdzie umieszczono nazwiska mieszkańców naszego regionu, którzy ratowali wyznawców judaizmu. Dla młodzieży była to cenna lekcja historii.
Markowej zwiedziliśmy również skansen - muzeum z chałupami i budynkami gospodarczymi z przełomu XIX i XX wieku. Dla uczniów przebywanie w chatach wiejskich, spichlerzu i innych pomieszczeniach było podróżą w czasie oraz przeniesieniem się do minionej epoki. Zwiedziliśmy dom Szylarów, w którym w czasie II wojny światowej ukrywała się siedmioosobowa rodzina żydowska Weltzów. W stworzonej na strychu kryjówce ukrywali się przez 17 miesięcy i udało im się przeżyć wojnę. Każdy z nas mógł wejść i pobyć w tych trudnych warunkach. Wizyta w skansenie była ciekawym doświadczeniem i źródłem wiedzy na temat życia na wsi.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Zamek w Łańcucie. Jest to jedna z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Uczniowie podziwiali piękne pomieszczenia, w których mieszkały rody Lubomirskich i Potockich. Zachwyt wzbudzały meble, żyrandole, podłogi, przedmioty codziennego użytku i cudowne bukiety suszonych kwiatów oraz wystrój i unikatowa kolorystyka pomieszczeń zamkowych. Szczególne wrażenie zrobiła Sala Balowa, Wielka Jadalnia oraz teatr.
W promieniach słońca uczniowie spacerowali po parku urządzonym w stylu angielskim, a następnie udali się do stajni i wozowni. Zobaczyliśmy w nich imponującą kolekcję pojazdów konnych po rodzinie Potockich. W hali zaprzęgowej mogliśmy podziwiać trofea - zwierzęta przywiezione przez ostatniego właściciela zamku z afrykańskiego safari.
Wizyta w Zamku dostarczyła nam wielu wrażeń, ciekawych przeżyć oraz pogłębiła naszą wiedzę na temat życia arystokratycznych rodów. Nie możemy nie wspomnieć o tym, że nasi opiekunowie przeżyli wielki zawód już po wejściu do budynku zamkowego, ponieważ nastawili się na zwiedzanie wystrojeni w słynne już łańcuckie kapcie, które pamiętali ze swoich szkolnych wycieczek. Niestety, okazało się, że pandemia zmusiła kierownictwo muzeum do zrezygnowania tej niezwykłej i wyjątkowej „atrakcji”.
Po opuszczeniu Łańcuta udaliśmy się do Rzeszowa na ciepły posiłek w Mc Donaldzie. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy wieczorem do domu.
Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Zobaczyliśmy interesujące miejsca, zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć i poszerzyliśmy dotychczasową teoretyczną wiedzę historyczną poprzez bezpośredni kontakt z „żywą historią”.