• Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

          •     Naszą szkołę odwiedzili dziś niezwykli goście, a okazją do tego był obchodzony przez nas już od wielu lat  ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. Z tej okazji od rana na szkolnych korytarzach spotykaliśmy bohaterów naszych ulubionych lektur i książek z dzieciństwa, w których wcielili się z niezwykłą inwencją twórczą uczniowie klas IV – VII. Zatem mieliśmy okazję spotkać następujące postaci: Anię Shirley i jej przyjaciół,  Dianę i Gilberta, Harry’ego Pottera  i Hermionę, Króla Maciusia I, Dzwoneczka, Tytusa z komiksu, Kota w Butach, Śnieżkę i Krasnoludki, Araba, ogrodnika Bena, Tomka Sawyera, Janosza Bokę,  Guślarza oraz Alvina i Wiewiórki.

                W dalszej części  spotkania nasi bohaterowie wzięli udział w książkowym pokazie mody, który wzbudził w uczniach wiele emocji i radości. Uczestniczyliśmy również w wywiadzie z panem dyrektorem Julianem Parysiem,  przeprowadzonym przez Wiktora z klasy VI, a także obejrzeliśmy  prezentację mulitimedialną pt. ,,Przyłapani na czytaniu”. Mieliśmy okazję podzielić się naszą wiedzą na temat znajomości książek, uczestnicząc w zabawie ,,Stefka Burczymuchy”, który zadawał nam bardzo ciekawe pytania.

                Nasze spotkanie zakończyliśmy wręczeniem nagród wszystkim modelkom i modelom  książkowego pokazu mody. Każdy uczestnik spotkania z okazji Dnia Książki, przygotowanego przez panią bibliotekarkę Dorotę Pazdan i panią polonistkę Joannę Szeligę, otrzymał pamiątkową zakładkę. Zapraszamy do szkolnej biblioteki na kolejne książkowe spotkania, bo pamiętajmy: KTO CZYTA, NIE BŁĄDZI!

          • II miejsce w konkursie „W świecie komiksu”

          • 25 kwietnia 2024 roku nasi uczniowie z klasy 4: Julia Dziedzic, Julita Marć, Daniel Szczyrek przygotowani przez Pana Dyrektora Juliana Parysia wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Bibliotekę w Szkole Podstawowej w Małej pod hasłem: „W świecie komiksu”.

            Konkurs składał się z trzech konkurencji:

            - testu z wiedzy o utworze „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”;

            - pracy plastycznej, gdzie należało stworzyć w formie komiksu przygodę tytułowych bohaterów;

            - występ artystyczny nawiązujący do tematyki konkursu.

            Po rozegraniu wszystkich konkurencji nasi reprezentanci zajęli II miejsce.
            Gratulujemy! Jesteśmy z Was dumni!

             

          • AKCJA ŻONKILE 2024

          • 19 kwietnia uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „ŻONKILE 2023”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”, by uczcić pamięć o powstańcach w 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Żonkile to kwiaty związane z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, co roku 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów.
                    Nasze żonkile nawiązują do tej tradycji. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. ,

          • ŚLADAMI HISTORII – SPACER PO ZIEMI ROPCZYCKIEJ

          • 19 kwietnia uczniowie klasy 7 pod opieką pań: Agnieszki Marciniec i Katarzyny Żurek, uczestniczyli w wernisażu wystawy pn. „Miejsca i osoby związane z Powstaniem Styczniowym. Historia Ziemi Ropczyckiej” w ramach realizacji zadania: „Śladami historii. Spacer po Ziemi Ropczyckiej”,  w Centrum Kultury  im. Józefa Mehoffera w Ropczycach. Wysłuchali ciekawego wykładu profesora Władysława Tabasza na temat Powstania Styczniowego i udziału w nim mieszkańców Ziemi Ropczyckiej. Była to niezwykła lekcja historii.

          • ,,TAJEMNICZY OGRÓD” w TARNOWSKIM TEATRZE

          • 5 kwietnia uczniowie klasy 4, 5 i 6 wraz z wychowawcami  i pod opieką pani pedagog uczestniczyli w wyjeździe do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na spektakl ,,Tajemniczy ogród”.  Udział w inscenizacji poprzedziło omówienie powieści F.H. Burnett na lekcjach języka polskiego, dzięki czemu uczniowie doskonale znali treść prezentowanego na deskach teatralnych przedstawienia. W skupieniu śledzili losy Mary, Colina i Dicka, które zmieniły się po odkryciu tajemniczego ogrodu. Przekonali się o tym, jak wielką i uzdrowicielską moc ma kontakt  z naturą oraz jak ważna w życiu każdego człowieka jest miłość i przyjaźń. 

            Piękna, słoneczna pogoda zachęciła nas do tego, aby wizytę w teatrze, zorganizowaną przez naszą panią od polskiego,  poprzedził  spacer deptakiem do tarnowskiego rynku miejskiego  i ratusza, które zrobiły na nas ogromne wrażenie.

          • Spotkanie wywiadowcze

          • Szanowni Rodzice!

            Informujemy, że w dniu 10 kwietnia 2024 roku o godzinie 16:30 zostanie przeprowadzone spotkanie wywiadowcze.