Historia szkoły
Marcin Janowski
Obrazy z przeszłości Szkoły Podstawowej w Ropczycach - Chechłach 1891-2006
Dzieje Szkoły Podstawowej w Ropczycach-Chechłach sięgające swym początkiem przełomu XIX i XX wieku nie stały się do tej pory tematem badań historycznych. Wydaje się więc, że warto podjąć próbę przedstawienia, w oparciu o dostępną bazę źródłową historii szkoły, której dzieje są skrawkiem losów całej ziemi ropczyckiej. Historia szkoły to przede wszystkim opowieść o ludziach zaangażowanych niegdyś w życie społeczne wsi, których nazwiska, wówczas powszechnie znane dziś odchodzą
w niepamięć. Historia szkoły to również liczne miejsca i budynki, w których organizowano zajęcia edukacyjne, które już dziś nie istnieją lub niewielu pamięta, że kiedyś służyły szkole.Niniejszy artykuł oparty został głównie na dokumentach zachowanych w archiwum Zespołu Szkół nr 4 w Ropczycach. W szczególności na: „Księgach Protokołów z posiedzeń Rad Pedagogicznych”, „Arkuszach Ocen”, zachowanych od roku szkolnego 1943/1944 (wcześniejsze zaginęły w pożodze II wojny światowej) oraz kronikach noszących tytuły: „Kronika Sztafetowa XX-lecia szkół w powiecie ropczyckim 1944-1964”, „Kronika Drużyny ZHP przy Szkole Podstawowej w Chechłach im. Karola Świerczewskiego 1965-2000”, „Złota Księga Szkoły Podstawowej w Chechłach 1966-1990” oraz „Kronika Ochotniczej Straży Pożarnej Ropczyce-Chechły”. Wiele ciekawych informacji dostarczył także zbiór dokumentów zgromadzony przez ks. Jana Wilka zatytułowany: „Ogłoszenia duszpasterskie – Chechły 1973-1976”.
Wiele szczegółowych informacji udało się zgromadzić dzięki relacjom osób pamiętających opisywane wydarzenia. Szczególnie pragnę podziękować za relację emerytowanemu nauczycielowi szkoły w Chechłach p. Janowi Górce, dzięki któremu udało się dokonać weryfikacji i uporządkowania zgromadzonego materiału faktograficznego. Cennych informacji udzieliła również pani sołtys Julia Zawadzka oraz p. Józef Kordek.
Najdawniejsze dzieje Szkoły Powszechnej w Chechłach
Budynek tzw. „starej szkoły” w Chechłach został postawiony w 1891 roku na działce podarowanej szkole prawdopodobnie przez p. Szczepanka. Zachowana „Książka obiektu budowlanego” dostarcza szczegółowej charakterystyki tego budynku: „Budynek szkolny murowany. Kubatura: 1046m³, powierzchnia użytkowa: 301m², postawiony na działce o powierzchni 23a. Wewnątrz 4 sale lekcyjne i 3 pomieszczenia mieszkalne o powierzchni 47m². Fundamenty z kamienia, ściany z cegły, stropy drewniane pokryte dachówką” [1].
W okresie międzywojennym naukę w chechelskiej szkole pobierało pięć klas, z tego uczniowie klasy czwartej i piątej kończyli naukę w jednym roku[2]. Dzieje szkoły przed I wojną światową oraz w okresie międzywojennym toną niestety w mrokach przeszłości. Pomimo usilnych poszukiwań nie udało się odnaleźć źródeł opisujących działalność szkoły w tych czasach.
W dniu 12 lipca 1927 roku w Szkole Powszechnej w Chechłach odbyło się zebranie mieszkańców wsi, na którym powołano do życia Ochotniczą Straż Pożarną. Kierownikiem szkoły powszechnej w Chechłach był wówczas Mieczysław Mordarski, który przybył do Checheł z Nowego Sącza. Był jednocześnie kapelmistrzem orkiestry dętej oraz członkiem Zarządu Gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Ropczycach[3]. O przybyciu Mieczysława Mordarskiego do Checheł wspomina„Kronika OSP w Ropczycach”:
„Jako informację pragniemy przekazać, że p. Mordarski za staraniem panów Jana Misia i Jana Zymroza przybył do Ropczyc z rodziną w 1924 roku i zamieszkał w szkole podstawowej w Chechłach” [4]. Stefan Zymróz oraz Jan Miś skusili go obietnicą mieszkania i pracy. Mordarski został kierownikiem szkoły w Chechłach, zaś jego żona założyła sklep. Na próby orkiestry w budynku „Sokoła” przywożono kapelmistrza konno: dwóch strażaków jechało po niego, zabierając z sobą jednego luźnego konia. Państwo Mordarscy zamieszkali w domu drewnianym stojącym przed szkołą, później zwanym „Majdankiem”[5]. Następcą Mieczysława Mordarskiego na stanowisku kierownika szkoły w Chechłach został Bolesław Szulc. Państwo Szulcowie zamieszkali w budynku szkolnym w dwóch pokojach z kuchnią[6].
Wojna i okupacja
We wrześniu 1939 roku wojska niemieckie zajęły szkołę w Chechłach, uniemożliwiając rozpoczęcie roku szkolnego w terminie. Po zakończeniu kampanii wrześniowej w październiku 1939 roku, terytorium państwa polskiego znalazło się pod okupacją Niemiec i ZSRR. Polacy oczekiwali z niepokojem pierwszych rozporządzeń władz okupacyjnych. Ropczyce i Chechły jak powszechnie wiadomo znalazły się pod okupacją Niemiec. Administracyjnie stały się częścią dystryktu krakowskiego i powiatu dębickiego. Szkoła w Chechłach została podporządkowana pod Okręg Szkolny w Krakowie (tzw.: Schulbezirk Krakau)[7].
Pierwsze zarządzenia władz niemieckich dotyczące oświaty na terenie powiatu dębickiego wydał komisarz oświatowy Oswald. W dniu 16 października 1939 roku nakazał otwarcie wszystkich szkół powszechnych znajdujących się na terenie powiatu. W dniu 25 października 1939 roku odbyła się w Dębicy konferencja, w której wzięli udział kierownicy szkół powiatu. Obecny na konferencji z ramienia komisarza Oswalda komendant Süvern przekazał kierownikom szkół „Tymczasowy Statut dla Publicznych Szkół Powszechnych powiatu dębickiego”. Organizacyjnie powiat dębicki podzielony został na cztery rejony, w których wyznaczono inspektorów szkolnych „do pomocy, nadzoru, dla lepszej sprawności”. Według Statutu, szkoły miały podjąć naukę na podstawie dotychczasowych podręczników i programów nauczania, z wyjątkiem historii i geografii politycznej[8]. Na konferencji tej obecny był także kierownik szkoły powszechnej w Chechłach Bolesław Szulc. W listopadzie 1939 roku, po opuszczeniu szkoły przez wojsko niemieckie w Chechłach rozpoczął się z opóźnieniem nowy rok szkolny 1939/1940[9], pierwszy rok okupacji hitlerowskiej. Wkrótce miało się okazać, jak trudne nadchodziły czasy dla polskiej szkoły i nauczycieli. W listopadzie 1939 roku przy wypłacie pensji grono pedagogiczne zmuszone zostało do podpisania deklaracji lojalności wobec władz niemieckich. Kto nie podpisał, nie otrzymywał pensji za listopad, tracił pracę w szkole i ryzykował natychmiastowym aresztowaniem. Jak pisze S. Janusz: „Były wypieki na twarzy, były łzy, gdy tekst zobowiązania czytały oczy. W narodowym nieszczęściu nie można było opuszczać ostatnich redut polskości”[10].
W dniu 31 października ukazało się rozporządzenie regulujące sprawy szkolnictwa w Generalnej Guberni. Polecano w nim uruchomienie szkół powszechnych i zawodowych, natomiast nie wspominano ani słowem o szkolnictwie średnim, co wskazywało, że szkoły te nie zostaną uruchomione. Zarządzenie nie precyzowało także żadnych wytycznych programowych, pozostawiając ten problem do uregulowania starostom w powiatach i Kreisschulratom. W dniu 15 grudnia 1939 roku komendant Süvern złożył swą funkcję i przejściowo sprawy szkolne powiatu dębickiego prowadził Polak Stanisław Markiewicz. W grudniu 1939 roku dodatkowo wyrzucono z programów nauczania geografię, gimnastykę oraz mocno okrojono przyrodę[11]. W dniu 19 grudnia 1939 roku spadły na społeczeństwo nauczycielskie w powiecie dębickim pierwsze szykany władz niemieckich w postaci zwolnień z pracy nauczycielek zamężnych, nauczycieli kontraktowych oraz tych, którzy posiadali działki uprawne. W dniu 10 lutego 1940 roku Kreisschulratem powiatu dębickiego został Erwin Parzentny vel Parcentny, volksdeutsch z Tarnowskich Gór, absolwent filologii germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Parzentny podjął się gorliwie realizacji zarządzenia z 19 grudnia 1939 roku o konfiskacie podręczników i innych środków dydaktycznych pozostających w posiadaniu szkół i uczniów. Podręczniki, książki i pomoce naukowe miały być zebrane przez kierowników szkół i odtransportowane do starostwa. Akcja ta miała na celu „oczyszczenie programu nauczania z przedmiotów podtrzymujących szowinizm narodowy” (obrazów historycznych, portretów, map, godeł, emblematów, gazet i pieczęci). Nauka miała odbywać się bez podręczników do czasu wydrukowania nowych[12].
W Chechłach na wezwanie kierownika Szulca nikt nie zgłosił się z polskimi podręcznikami, wszyscy twierdzili, że żadnych polskich podręczników nie posiadają[13]. Podręczniki szkolne zostały zastąpione przez miesięczniki dla młodzieży: „Ster” i „Mały Ster”. Miały one być uniwersalnymi pismami i lekturą obowiązkową do nauki języka polskiego. Musiały być one przymusowo prenumerowane przez szkoły. Obok „Steru” władze niemieckie wydały jeszcze „Elementarz” Edmunda Chodaka i „Łatwe rachunki do klasy pierwszej szkoły powszechnej”.
Większość nauczycieli, świadoma konieczności kształcenia młodego pokolenia dla przyszłości i odbudowy Polski, podjęła się tajnego nauczania. Było to: „[...] nieme prawo wynikłe z zawodu i losu kraju – prawo samorzutnie obowiązujące w większym lub mniejszym stopniu nauczycieli. Prawo to głosiło: polski nauczyciel uczy wg programu, na który ślubował przed wojną” [14].
W Chechłach, podobnie jak w całej Generalnej Guberni, wiadomości z zakazanych przedmiotów: historii, literatury polskiej czy wiedzy o Polsce współczesnej były przekazywane uczniom przez nauczycieli w czasie lekcji z innych przedmiotów. Działalność taka była ryzykowna i w razie wpadki groziła nauczycielowi aresztowaniem, ciężkim przesłuchaniem z użyciem tortur, a następnie wywiezieniem do któregoś z obozów koncentracyjnych lub nawet rozstrzelaniem. Pewnego dnia w trakcie takich nielegalnych zajęć w szkole w Chechłach pojawili się niespodziewanie Niemcy. W ostatniej chwili o kontroli ostrzegł nauczycieli i uczniów Józef Baran. Dzięki niemu ukryto zakazane podręczniki, a nauczyciel zmienił temat lekcji. Nikt nie został aresztowany[15]. Nauka w Chechłach trwała przez całą okupację z krótkimi przerwami.
Jak wynika z zachowanych fragmentarycznych danych - w roku szkolnym 1943/1944 w Szkole Powszechnej w Chechłach klasa I liczyła w dniu rozpoczęcia roku szkolnego 58 uczniów, klasa II - 57 uczniów, klasa III - 50 uczniów, klasa V - 29 uczniów, a klasa VI - 40 uczniów[16]. Wysokie stany osobowe w poszczególnych klasach były skutkiem celowej polityki oświatowej niemieckich władz okupacyjnych. Wskutek zwolnień w szkole brakowało nauczycieli, łączono więc oddziały. Skuteczna praca z tak wielką grupą uczniów w czasach współczesnych wydaje się niemożliwa. Blisko połowa z zapisanych we wrześniu uczniów nie otrzymywała promocji do następnej klasy z powodu niskiej frekwencji lub „niedorozwoju umysłowego”[17]. Brak niestety informacji dotyczących grona pedagogicznego zatrudnionego w Szkole Powszechnej w Chechłach w okresie okupacji. Nie udało się odnaleźć żadnych śladów tajnego nauczania w zakresie zakazanej szkoły średniej – prawdopodobnie nikt z nauczycieli zatrudnionych wówczas w Chechłach nie posiadał wystarczających kwalifikacji, by podjąć się przygotowania uczniów do matury. Nie zachowały się żadne informacje o aresztowaniach w szkole wśród uczniów ani nauczycieli.
Okupacja hitlerowska skończyła się dla Ropczyc i Checheł w dniu 18 sierpnia 1944 roku. „W sierpniu 1944 roku do Ropczyc wkroczyły wojska radzieckie. Z początkiem września 1944 roku nastąpiło wysiedlenie ludności, a to nastąpiło, że Chechły były blisko frontu i pociski nieprzyjacielskie zagrażały życiu ludności. Wysiedlenie trwało do początku stycznia 1945 roku” [18].
W dniu 18 sierpnia 1944 roku oddziały radzieckie 1 Frontu Ukraińskiego marszałka Iwana Koniewa, w ramach operacji lwowsko-sandomierskiej, zajęły Ropczyce, a 22 sierpnia Dębicę. 29 sierpnia 1944 roku front niemiecko-radziecki ustabilizował się na linii: Zassów-Róża – Grabiny – Latoszyn – Gumniska – Braciejowa - Brzeziny. Wojska radzieckie stanęły 7km przed Pilznem, aby odpocząć i podciągnąć zaopatrzenie po długiej kampanii[19]. W wyniku tej sytuacji Chechły przez cztery miesiące znajdowały się w strefie przyfrontowej (od 18 sierpnia 1944 do 17 stycznia 1945). Był to bardzo ciężki okres w historii Ropczyc i Checheł.
W budynku szkolnym zakwaterowano żołnierzy sowieckich. Prawdopodobnie wtedy zniszczeniu uległa dokumentacja szkoły, a także wyposażenie szkolne: ławki, krzesła, tablice.
„W pierwszych dniach sierpnia 1944 roku w pobliskim lesie Gnojnica zaroiło się od ludzi wysiedlonych z pasa frontowego, to jest z Zagórzyc, Szkodnej, Gnojnicy oraz uciekinierów z Ropczyc, wśród których przeważała inteligencja ropczycka. Od dnia 23 sierpnia 1944 roku do dnia 17 stycznia 1945 roku ludność tutejsza żyła obok żołnierzy Armii Czerwonej, której oddziały stacjonowały w Chechłach” [20] .
Gdy kierownik szkoły Bolesław Szulc wrócił z wysiedlenia, zastał budynek szkolny w opłakanym stanie. Brak okien, drzwi, rynien i rozbite piece nie pozwoliły na natychmiastowe rozpoczęcie nauki. Nie załamał rąk, ale skupiwszy koło siebie grupkę aktywnych obywateli, przystąpił do usuwania zniszczeń tak, że w dniu 5 marca 1945 roku rozpoczęła się nauka w szkole[21].Nadchodziła epoka Polski Ludowej.
[1] Archiwum Zespołu Szkół nr 4 w Ropczycach [dalej: AZS nr 4 w Ropczycach], Książka Obiektu Budowlanego, nr karty 6, wystawiona dnia 25 IV 1976r.
[2] Relacja p. Józefa Kordka w posiadaniu autora.
[3] Kronika Ochotniczej Straży Pożarnej Ropczyce – Chechły (dalej: Kronika OSP).
[4] Ibidem.
[5] Ibidem.
[6] Relacja p. Jana Górki w posiadaniu autora.
[7] AZS nr 4 w Ropczycach, Arkusze Ocen 1943/1944.
[8] Draus J., Terlecki R., Oświata na Rzeszowszczyźnie w latach 1939- 1945, Wrocław- Warszawa- Kraków- Łódź 1984, s. 45.
[9] Relacja p. Jana Górki w posiadaniu autora.
[10] Janusz S., Szkolnictwo i oświata w powiecie dębickim w okresie hitlerowskiej okupacji, Rocznik dębicki, t. 1, 1969, s. 129.
[11] Ibidem.
[12] Draus J., Terlecki R., op. cit. s. 48.
[13] Relacja p. Jana Górki w posiadaniu autora.
[14] Król E., Sprawa podręczników i pomocy naukowych w jawnym szkolnictwie w Generalnej Guberni w latach okupacji hitlerowskiej, Przegląd historyczno-oświatowy, 1977, nr 4, s. 400-401.
[15] Relacja p. Jana Górki w posiadaniu autora.
[16] AZS nr 4 w Ropczycach, Arkusze ocen z lat 1943-1944.
[17] Ibidem.
[18] Kronika Sztafetowa XX-lecia Szkół w powiecie ropczyckim 1944-1964 w posiadaniu p. Jana Kukli.
[19] Szymczak W., Zarys działań Armii Radzieckiej, które doprowadziły do wyzwolenia terenów powiatu dębickiego, Rocznik dębicki, t. I, Dębica 1969, s. 170.
[20] Ibidem.
[21] Ibidem.
Obrazy z przeszłości Szkoły Podstawowej w Ropczycach - Chechłach 1891-2006
cz. II Okres stalinowski 1945-1954
W dniu 5 marca 1945 roku wznowiona została nauka w Szkole Powszechnej w Chechłach. Kierownikiem szkoły pozostał nadal Bolesław Szulc. W roku szkolnym 1945/46 wybudowano werandę, ogrodzono szkołę, przebudowano dach, wybudowano budynki gospodarcze i ustępy. Wkład mieszkańców Checheł w wykonywane prace na terenie szkoły był znaczny, wykonywano je w większości w czynie społecznym[1].
Z początkiem roku szkolnego 1945/1946 otwarta została szkoła w Borkach Chechelskich, w której uczył jeden nauczyciel. Otwarcie tej szkoły w dużym stopniu ułatwiło pobieranie nauki dzieciom tamtejszego przysiółka. Do tej pory dzieci chętne do nauki z Borków uczęszczały do Checheł a z Porąb do Łączek Kucharskich „brodząc częstokroć po błocie i zaspach śnieżnych”. Kierowniczką i początkowo jedyną nauczycielką szkoły została p. Józefa Żaki, w 1948 roku dołączył do niej nauczyciel Bolesław Świętoń. Borki Chechelskie wraz z Porębami to przysiółki Checheł, graniczące z lasem Gnojnica. Szkoła w Borkach została administracyjnie podporządkowana szkole w Chechłach[2].
Prawdopodobnie wielu nauczycieli spośród wyszczególnionych w tabeli nr 1 zamieszczonej poniżej, pracowało także w szkole w Chechłach w okresie okupacji, a może nawet przed wojną.
Tab. nr 1
Wykaz nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej w Chechłach
w latach 1945-1954.
Okres
Nazwisko i imię kierownika/dyrektora
L.p
Nazwiska i imiona nauczycieli
Przedmioty nauczane
do 1954
Szulc Bolesław
1.
Szulc Bolesław
matematyka
2.
Olędzki Paweł
•
3.
Gruszecka Zofia
•
4.
Witalec Zofia
•
5.
Hendzel Monika
j. polski, historia i wiedza o Polsce
6.
Kolbusz Wanda
j. polski
7.
Wiktor Anna
•
8.
Szczęsnowicz Jadwiga
•
9.
Pawłowska Olga
•
10.
Szczyrek Stanisława
•
11.
Pieniążek Józefa
nauczanie początkowe, z.p.t.
12
Szczepańska Waleria
geografia, biblioteka
13.
Gródecka Halina
•
14.
Kordek Zofia
nauczanie początkowe
15.
Szulc Maria
•
16.
Żaki Józefa
kierowniczka punktu filialnego w Borkach Chechelskich do 1950
17.
Świętoń Bolesław
• szkoła w Borkach Chechelskich
18.
Gromadzka Maria
kierowniczka punktu filialnego w Borkach Chechelskich do 1953/54
19.
Kurc Janina
• szkoła w Borkach Chechelskich
20.
Toton Helena
kierowniczka punktu filialnego w Borkach Chechelskich do 1956
21.
Toton Józef
• szkoła w Borkach Chechelskich
Źródło: Archiwum ZS nr 4 w Ropczycach, Złota Księga 1966-1990, Księgi protokołów z posiedzeń rady pedagogicznej 1967-2006, Arkusze ocen 1943-2006, Kronika OSP Ropczyce-Chechły.
• brak danych
Pierwsze dziesięciolecie po wojnie 1945-1956 stanowiło jeden z najtrudniejszych okresów w dziejach polskiej szkoły. Jak powszechnie wiadomo, w wyniku działań wojennych II wojny światowej Polska została w całości zajęta przez armię ZSRR. Państwa koalicji antyhitlerowskiej, sojusznicy Polski: Wielka Brytania i USA kierując się własnymi interesami w polityce zagranicznej, wyraziły zgodę na podporządkowanie Polski przez Stalina.
Szkoła w zamyśle władz komunistycznych miała się stać jednym z wielu narzędzi indoktrynacji społeczeństwa polskiego. Miała wychowywać w duchu marksizmu-leninizmu i kształtować osobowość przyszłych obywateli Polskiej Republiki Ludowej.
Częścią wychowania socjalistycznego było budowanie kultu ludzi sprawujących władzę lub zasłużonych w przeszłości dla ruchu komunistycznego.
Według wytycznych Okólnika Wydziału Oświaty z dnia 29 lutego 1952 roku szkoły powszechne zostały zobowiązane do zorganizowania w marcu 1952 roku akcji pod hasłem: „Sztafeta szlakiem bohaterów”. W wytycznych czytamy: „W klasach od I-VII omówić w ramach lekcji j. polskiego, historii i nauki o Polsce i geografii życie i zasługi Waltera Świerczewskiego i innych bohaterów PRL – w formie pogadanki”. W ramach akcji klasy miały wykonać pod kierunkiem wychowawców gazetki ścienne sławiące życie i działalność bohaterów socjalizmu.
Sztafeta „Szlakiem bohaterów” odbyła się w gminie Ropczyce w dniu 23 marca 1952 roku w niedzielę. Udział w akcji przymusowo wzięły grona pedagogiczne i młodzież klas VII. Pochód sformowany przez sztafety ze wszystkich okolicznych szkół, w tym z Checheł ruszył z hasłami i transparentami na ogólny wiec na stadionie w Ropczycach[3].
W 1952 roku przypadała 60 rocznica urodzin Bolesława Bieruta. Z tej okazji nauczyciele, rodzice i uczniowie zmuszani byli do składania zobowiązań takich np. jak: zbiórka złomu, szmat, ziół, metali kolorowych, szkła i makulatury. Na każde dziecko wyznaczano przykładowo: 0,5kg papieru, 10dkg szmat i 3kg żelaza. Szkoły brały udział w konkursach zbiórki surowców. Zobowiązania te wypisywano ozdobnym pismem na arkuszach bristolu, jeden egzemplarz wysyłano do Związku Młodzieży Polskiej w Dębicy. Klasa i wychowawca swoje zobowiązania wieszali w klasach. Uczniowie w trakcie lekcji j. polskiego pisali listy do B. Bieruta. Najlepsze listy miały być wysłane do Warszawy[4].
W dniach od 18 do 21 kwietnia 1952 roku miały miejsce w szkole w Chechłach „Bierutowskie Dni”. Akcja ta była podsumowaniem obchodów rocznicy urodzin towarzysza Bieruta. Miało miejsce składanie meldunków do Ropczyc o wypełnieniu przez szkołę zobowiązań podjętych przez uczniów, nauczycieli i Komitet Rodzicielski. Przed szkołą zaciągnięta została przez harcerzy Warta Bierutowska, wewnątrz budynku w klasach i na korytarzach widniały gazetki okolicznościowe, na lekcjach historii uczniowie opracowywali dokładny życiorys prezydenta Bieruta. Akcję zakończyła uroczysta masówka na jednej lekcji, na której zgromadzeni uczniowie wysłuchali referatu „Działalność Prezydenta Bolesława Bieruta” [5].
Drugim zagadnieniem, które na początku lat pięćdziesiątych niepokoiło władze komunistyczne, było pozyskanie społecznego poparcia dla projektu konstytucji PRL. Kierownicy szkół zostali zobowiązani, aby w podległych im placówkach uczniowie starszych klas zostali zapoznani z projektem konstytucji. W marcu 1952 roku w szkole w Chechłach odbywały się pogadanki na temat projektu konstytucji PRL w ramach lekcji j. polskiego, historii oraz wiedzy o Polsce. Kierownik szkoły wyznaczał nauczycieli do udziału w spotkaniach gromadzkich, w trakcie których mieli wygłaszać referaty popierające projekt konstytucji.
W programie wychowawczym szkoły znajdowały się co roku uroczyste akademie upamiętniające ważne wydarzenia, np.: kolejne rocznice Rewolucji Październikowej, utworzenia Ludowego Wojska Polskiego - bitwy pod Lenino, Zjazdów PZPR, rocznic utworzenia PPR, Milicji Obywatelskiej, śmierci Karola Świerczewskiego – Waltera, utworzenia PRL i wybuchu II wojny światowej.
Najważniejszym świętem w Polsce Ludowej był dzień ludzi pracy – 1 Maja. Wszystkie szkoły musiały odpowiednio zaprezentować się w pochodzie, od treści haseł na transparentach, ilości uczestników, liczby nauczycieli, niesionych szturmówek, zależała ocena kierownika szkoły i grona pedagogicznego w oczach władz. Uroczystości pierwszomajowe 1952 roku odbywały się pod ogólnym hasłem: „Walka o pokój i plan 6-letni”.
W dniu 1 czerwca 1952 roku z okazji Dnia Dziecka, który w socjalistycznej Polsce był obchodzony bardzo hucznie, w klasach szkolnych zawisły hasła: „Walcząc o pokój walczymy o życie swego dziecka”, „Niech żyje Józef Stalin obrońca dzieci”[6].
Przytoczone powyżej przykłady działań ideologiczno-propagandowych podejmowanych przez nauczycieli nie mogą przysłonić właściwej pracy szkoły w Chechłach. Warunki pracy z młodzieżą były bardzo trudne. Bardzo liczne klasy, ciasnota, brak elektryczności, ubikacje na zewnątrz budynku, problemy z frekwencją uczniów. Szkoła prowadziła dokształcanie dorosłych, początkowo w ramach likwidowania analfabetyzmu, z czasem w latach 1956-1958 w ramach kursów wieczorowych na poziomie klasy VII. Konieczność okazania pracodawcy świadectwa ukończenia klasy VII zmuszała ludzi dorosłych do podjęcia nauki, do szkoły w Chechłach przychodzili nawet ludzie z Ropczyc. Kurs kończył egzamin ustny[7].
Tab. nr 2
Liczebność poszczególnych klas Szkoły Podstawowej w Chechłach w latach 1945-1952.
Klasa
Liczebność klas w latach*
1945/1946
1946/1947
1947/1948
1948/1949
1949/1950
1950/1951
1951/1952
I
53
49
30
22
21
15
29
II
51
41
46
36
22
23
15
III
45
51
36
43
41
25
21
IV
37
48
57
60
37
40
25
V
40
35
42
33
27
36
38
VI
29
40
37
29
55
33
32
VII
16
18
31
35
24
52
31
Razem
271
282
279
258
227
224
191
Źródło: Archiwum Zespołu Szkół nr 4 w Ropczycach, Księgi protokołów z posiedzeń Rady Pedagogicznej z lat 1962-1972, Arkusze ocen z lat 1943-1952.
Jak wynika z danych przedstawionych w tabeli nr 2, w pierwszych latach powojennych i na początku lat 50-tych liczba uczniów w Szkole Powszechnej w Chechłach średnio wynosiła około 247 uczniów. W klasach spotykało się tzw. „przerośniętych”, czyli uczniów dużo starszych od swych kolegów, nadrabiających zaległości powstałe wskutek wojny i okupacji. Praca ze zróżnicowanymi wiekowo zespołami klasowymi była bardzo trudna z uwagi na różne problemy wychowawcze, wywoływane przez starszych uczniów dających często zły przykład swym młodszym kolegom z klasy.
Stan techniczny budynku szkolnego budził niepokój grona pedagogicznego już w latach pięćdziesiątych. We wnioskach z posiedzenia rady pedagogicznej w 1952 roku sygnalizowano konieczność postawienia kaflowych pieców, założenia rynien (bez nich budynek podmakał) i położenia przynajmniej dwu nowych podłóg[8].
Sytuację nauczycieli w Chechłach, obok trudnych warunków materialnych, codziennych problemów z młodzieżą, dodatkowo komplikowała zła atmosfera w gronie pedagogicznym. Istniał ostry konflikt między p. Marią Szulc, żoną kierownika szkoły a pozostałymi nauczycielkami. W 1954 roku kierownik Bolesław Szulc na własną prośbę został przeniesiony na równorzędne stanowisko do innej szkoły. Wydział Oświaty zwolnił dyscyplinarnie wszystkich nauczycieli i zatrudnił zupełnie nowe grono pedagogiczne[9]. Tylko kilku nauczycieli zostało zatrudnionych z powrotem przez nowego kierownika – p. Józefa Górkę.
Ibidem.
[2] Kronika Sztafetowa ... op. cit.
[3] AZS nr 4 w Ropczycach, Księga Protokołów Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Chechłach, posiedzenie z dnia 4 III 1952r.
[4] Ibidem., posiedzenie z dnia 25 III 1952 r.
[5] Ibidem., posiedzenie z dnia 18 IV 1952 r.
[6] Ibidem.
[7] Relacja p. Jana Górki w posiadaniu autora.
[8] AZS nr 4, Księga protokołów, posiedzenie z dnia 22 marca 1952r.
[9] Ibidem.
Obrazy z przeszłości Szkoły Podstawowej w Ropczycach - Chechłach 1891-2006
cz. III Epoka Józefa Górki 1954-1972
W 1954 roku kierownik Szkoły Podstawowej w Chechłach Bolesław Szulc na własną prośbę został przeniesiony na równorzędne stanowisko do innej szkoły. Misję prowadzenia szkoły przejął p. Józef Górka, dotychczasowy kierownik szkoły w Niedźwiadzie Dolnej. Sprawował on funkcję kierownika szkoły w Chechłach przez osiemnaście lat.
Tab. nr 1
Wykaz nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej w Chechłach
w latach 1954-1972.
Okres
Nazwisko i imię kierownika/dyrektora
L.p
Nazwiska i imiona nauczycieli
Przedmioty nauczane
1954 - 1972
Górka Józef
1.
Górka Józef
matematyka, wychowanie obywatel, geografia
2.
Gustowicz Maria
j. rosyjski
3.
Zach Helena
geografia, matematyka, muzyka, w.f.
4.
Zach Julia
biologia , historia, plastyka, bibliotekarka
5.
Tuszyńska Teresa
geografia
6.
Hendzel Monika
historia i wiedza o Polsce współczesnej
7.
Krząstek Michalina
matematyka
8.
Krupka Czesława
nauczanie początkowe
9.
Jaworowska Zofia
kółko artystyczne, wychowanie fizyczne
10.
Baran Zofia
nauczanie początkowe, z.p.t.
11
Jasik Maria
j. polski, zajęcia praktyczno-techniczne
12.
Jaworowska Anna
geografia
13.
Głodek Aleksndra
fizyka
14.
Siuda Janina od 1965
język polski, historia, geografia, plastyka
15.
Czaja Helena
matematyka, fizyka, chemia, wych. fiz.
16.
Siepierska Zofia
język polski, język rosyjski, geografia
17.
Gaweł Maria
(od 1968)
j. polski, matematyka, muzyka, fizyki i chemii
18.
Król Wanda (Skałuba)
od 1971
•
19.
Pieniążek Józefa
nauczanie początkowe, z.p.t.
20.
Rachwał Elżbieta
j. rosyjski
21.
Hendzel Elżbieta od 1966
geografia, matematyka
22.
mgr Górka Jan od 1971
historia
23.
Bereś Stanisława od 1970
j. polski, matematyka, z.p.t.
24.
mgr Leś Regina (Babicz) 1971
geografia
25.
Ks. Prus Stanisław
religia
26.
Ks. Bratek Gerard
religia
27.
Kania Julian
Kierownik szkoły w Borkach Chechelskich 1956
28.
Mądro Helena
Kierownik szkoły w Borkach Chechelskich 1960
29.
Pyc Teofila
Kierownik szkoły w Borkach Chechelskich od 1960
Źródło: Archiwum ZS nr 4 w Ropczycach, Złota Księga 1966-1990, Księgi protokołów z posiedzeń rady pedagogicznej 1967-2006, Arkusze ocen 1943-2006, Kronika OSP Ropczyce-Chechły.
• brak danych
Nauczyciele, których nazwiska zostały umieszczone w tabeli nr 1, byli zatrudnieni w Szkole Powszechnej w Chechłach w różnym czasie. W ciągu 18 lat pełnienia funkcji kierownika szkoły przez Józefa Górkę jedni odchodzili na emerytury, inni odchodzili do innych szkół, przychodzili młodzi do pracy. Szczegółowy ruch kadr w tym okresie dziś jest niemożliwy do odtworzenia.
Zwraca uwagę obecność księży wśród grona pedagogicznego. Faktycznie po „Odwilży 1956 roku”, jaka nastąpiła w stosunkach państwo-Kościół po śmierci Bieruta, religia na krótko powróciła do szkół. Księża: Stanisław Prus i Gerard Bratek uczyli w szkole w Chechłach religii w latach 1956/1957 i 1957/1958. W 1959 roku W. Gomułka powrócił do zwalczania Kościoła i religii.
Do szkoły w Chechłach we wrześniu 1959 roku przybyli funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej i zażądali zdjęcia krzyży w salach lekcyjnych. Opór kierownika i woźnego nie zdał się na nic. Sami milicjanci pozdejmowali krzyże i odjechali. Na drugi dzień, gdy trwały już zajęcia szkolne, do szkoły przybyła liczna procesja kobiet z Checheł, które śpiewając pieśni religijne, z powrotem zawiesiły krzyże w szkole. Ostatecznie jednak krzyże musiały być zdjęte. Krzyże zostały pozbierane i oddane na przechowanie do kościoła[1].
W roku szkolnym 1956/1957 budynek szkolny przeszedł gruntowny remont. Dokonano wymiany więźby dachowej, osuszono piwnice, oraz zmieniono rozkład korytarza i pomieszczeń wewnątrz budynku, wybijając drzwi w innych miejscach. Po remoncie w budynku szkolnym znajdowało się cztery sale lekcyjne, mieszkanie kierownika Górki (dwa pokoje z kuchnią) i dodatkowo wygospodarowano niewielkie pomieszczenie na sekretariat kierownika i pokój nauczycielski (dotychczas kierownik prowadził kancelarię szkolną w swoim mieszkaniu). Dodatkowe pomieszczenie było niewielkie. Kilka osób mogło usiąść większość jednak musiała być na dyżurze.
Budynek był z zewnątrz pobielony, w środku w salach i na korytarzach ściany chroniły lamperie, ogrodzony był płotem z drewnianych sztachet.
Warunki pracy w szkole w Chechłach były bardzo trudne. Przed szkołą rozpościerało się niewielkie podwórze służące dzieciom za boisko szkolne, stało kilka ławek, były słupki do siatkówki. Przy szkole znajdował się szkolny ogródek doświadczalny.
Podwórze ograniczone było od drogi przez dom państwa Darłaków, tuż obok znajdowała się stajnia z gnojowiskiem. W najbliższym otoczeniu znajdowała się studnia. Ubikacje mieściły się na zewnątrz, były to dwie drewniane „sławojki” stojące przy budynku gospodarczym na tyłach budynku szkolnego. Warto także zwrócić uwagę, że pomimo iż teren szkoły był ogrodzony, w najbliższym sąsiedztwie znajdowała się również ruchliwa droga w kierunku Strzyżowa i Krosna. Otoczenie szkoły stwarzało więc liczne zagrożenia dla młodzieży szkolnej.
Do 1958 roku lekcje odbywały się przy lampach naftowych, które stały na biurku nauczyciela. Zimą w salach lekcyjnych było więc przytulnie, lecz światło było zupełnie niewystarczające do pisania lub czytania. Pomieszczenia szkolne ogrzewane były przez piece kaflowe, w których palił woźny. W 1953 roku szkoła otrzymała radiowęzeł. Od wojny do roku szkolnego 1965/1966 obowiązki woźnego w Szkole Powszechnej w Chechłach pełnił p. Józef Rymut. Po nim do 1972 roku w charakterze woźnego pracował p. Jan Zawadzki, jego z kolei na krótko zastąpiła p. Julia Zawadzka, a następnie do 1984 roku p. Genowefa Szpara[2].
W roku szkolnym 1958/1959 dokonano reorganizacji szkoły w Borkach Chechelskich. Od początku istnienia szkoła ta, była o dwóch nauczycielach z najwyższą klasą szóstą. Ze względu na małą liczbę dzieci szkoła skurczyła się do jednego nauczyciela i najwyższej klasy IV. Do klas wyższych dzieci miały być odsyłane do szkół zbiorczych na Chechły i Granic. Kierowniczką tej małej szkoły została p. Teofila Pyc.
Tab. nr 2
Liczebność poszczególnych klas Szkoły Podstawowej w Chechłach w latach 1962-1972.
Klasa
Liczebność klas w latach*
1962/63
1963/64
1964/65
1965/66
1966/67
1967/68
1968/69
1969/70
1970/71
1971/1972
I
22
33
28
34
27
30
28
28
37
28
II
18
22
33
28
34
27
33
24
28
20+21
III
26
18
21
32
28
34
25
34
24
26
IV
36
30
19
21
34
30
34
24
34
23
V
36
38
28
25
22
35
33
35
26
21+20
VI
25
34
38
28
22
23
36
36
35
24
VII
32
25
33
36
28
23
25
35
34
35
VIII
-
-
-
-
26
24
15
24
32
34
Razem
195
200
200
204
221
228
229
240
250
255
Źródło: Archiwum Zespołu Szkół nr 4 w Ropczycach, Księgi protokołów z posiedzeń Rady Pedagogicznej z lat 1962-1972, Arkusze ocen z lat 1962-1972.
* stan według listy z początku roku.
Jak wynika z danych zamieszczonych w tabeli nr 2 - stan liczebny uczniów Szkoły Podstawowej w Chechłach w latach 1962-72 wynosił średnio 222 uczniów. Pojawiły się podwójne oddziały klasy II (podzielono liczną klasę I) i klasy V (przybyło kilku uczniów z innych szkół, co umożliwiło utworzenie drugiego oddziału).
W roku szkolnym 1966/67 weszła w życie reforma systemu edukacji wprowadzona przez Ministra Oświaty i Wychowania Jerzego Kuberskiego. Wprowadzała ona VIII klasę do szkół podstawowych. Pełna nazwa szkoły w Chechłach otrzymała brzmienie: Zbiorcza ośmioklasowa Szkoła Podstawowa w Chechłach z punktem filialnym w Borkach Chechelskich.
W Szkole Podstawowej w Chechłach dodatkowa VIII klasa skomplikowała i tak trudną sytuację lokalową. W dodatku w tym czasie po raz pierwszy uruchomiono ognisko przedszkolne. Dlatego pojawił się pomysł wykupienia przez władze gminne drewnianego domu stojącego przy drodze w najbliższym sąsiedztwie szkoły od p. Karoliny Darłak. Dom ten z niewiadomych przyczyn nazwany został później powszechnie „Majdankiem”[3].
Był to budynek drewniany na kamiennym fundamencie, kryty drewnianą dachówką. Miał od 1958 roku instalację elektryczną. Wybudowany był w 1900 roku. Kubatura budynku wynosiła 150m³, powierzchnia użytkowa wynosiła 72m². Mieścił 3 sale lekcyjne o łącznej powierzchni 80m² [4].
„Majdanek” był od 1924 roku własnością kierownika szkoły p. Mordarskiego. Od niego został odkupiony dla Andrzeja Darłaka i jego żony Karoliny przez jego rodziców.
W domu tym już przed wojną mieścił się sklep spożywczy. Po wojnie sklep nadal funkcjonował w ramach Gminnej Spółdzielni. Wejście do sklepu prowadziło prosto z drogi. Po przejęciu budynku przez szkołę sklep został zlikwidowany.
Urządzono w nim dwie sale lekcyjne i pokój nauczycielski. Wykorzystanie „Majdanka” ułatwiło pomieszczenie uczniów, lecz warunki do nauki były nadal ekstremalne. W protokole z posiedzenia rady pedagogicznej odbytego w 1975 roku czytamy:„Budynek szkolny pod każdym względem wpływa ujemnie na pracę naszej szkoły. Rozmieszczenia sal w dwu budynkach, brak pomieszczeń do spędzenia czasu między lekcjami utrudnia pełnienie dyżurów nauczycielom. […] Pomieszczenia tak ciasne, że trudno jest przejść do ławki, wygodnie usiąść, podejść do tablicy, do nauczyciela, do mapy, a co dopiero mówić o ćwiczeniach śródlekcyjnych. […] W szkole brak sali gimnastycznej, pracowni do zajęć praktyczno-technicznych i świetlicy na dożywianie. Budynek drzewiany, usytuowany przy samej jezdni jest nieodpowiednim dla pracy szkoły. Każdy przejazd samochodu powoduje przeszkodę w prowadzeniu lekcji [5]”.
Dodatkowo w „Majdanku” grasowały myszy strasząc uczennice i nauczycielki ku uciesze chłopców.
W dniu 25 września 1966 roku, w niedzielę z inicjatywy władz gminnych, został uroczyście odsłonięty przy Szkole Podstawowej w Chechłach pomnik pomordowanych przez niemieckich faszystów. Miał on upamiętniać śmierć 63 zakładników, mieszkańców Checheł straconych przez Niemców w masowej egzekucji w lutym 1944 roku w Dębicy.
Odsłonięcia pomnika osobiście dokonał wiceprzewodniczący Centralnego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego, późniejszy członek Rady Państwa, poseł na Sejm Michał Grendys. Odbył się uroczysty Apel Poległych z udziałem kompanii honorowej Brygady Strzelców Podhalańskich i wojskowej orkiestry dętej. Żołnierze wykonali salwę honorową[6].
Pomnik pomordowanych powierzony został przez władze w opiekę szkole w Chechłach. Stał się miejscem, gdzie młodzież składała kwiaty z okazji obchodzonych w całej Polsce rocznic: wybuchu II wojny światowej, rewolucji październikowej, święta zmarłych i 1 Maja, paliła znicze, harcerze trzymali przed pomnikiem wartę honorową.
Społeczeństwo Checheł nie uznało jednak tego pomnika do dziś za miejsce pamięci po bohaterach walki o niepodległość. Nie stał się on nigdy w świadomości społecznej symbolem patriotyzmu i walki o niepodległą Polskę. Starsi mieszkańcy Checheł niechętnie mówią o tym pomniku.
W październiku 1967 roku w całym kraju hucznie obchodzono 50 Rocznicę wybuchu Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. W związku z obchodami Wydział Oświaty opracował broszurki w wytycznymi do pracy dydaktyczno-wychowawczej dla szkół w roku szkolnym 1967/1968. Kierownicy szkół i grona pedagogiczne miały w swojej pracy zwrócić uwagę na wytyczne VIII Plenum KC PZPR. W protokole z posiedzenia RP odbytego w październiku 1967 roku znalazł się zapis dający wiele domyślenia: „Sprawą wychowania socjalistycznego należy zainteresować ciało pedagogiczne. Nauczyciele nie chcą o wychowaniu świeckim mówić na lekcji i w środowisku czym dokumentują swój niechętny stosunek do obecnej rzeczywistości. Wśród koleżanek nauczycielek spotyka się dużo bigotek. Wychowawca musi mieć taki światopogląd, jaki chce wszczepić swoim wychowankom”[7].
Tymczasem nadszedł 1968 rok. W ośrodkach akademickich całego kraju wybuchły rozruchy studenckie przeciwko cenzurze, młodzież studencka domagała się wolności słowa, władza użyła przeciwko demonstrantom siły, doszło do starć z wojskiem i policją. Wydarzenia te miały również wpływ na sytuację nauczycieli w Chechłach.
W dniu 22 marca 1968 roku odbyła się w Ropczycach konferencja kierowników szkół, na której uchwalono rezolucję do Tow. Wiesława (W. Gomułki) potępiającą ekscesy chuligańskie w Warszawie. Rezolucja była w imieniu wszystkich 650 nauczycieli powiatu. Apelowano by prowodyrów tych zajść ukarać. Sytuacja ta była szczególnie bolesna dla kierownika Szkoły Podstawowej w Chechłach p. Józefa Górki. Zmuszono go do podpisania rezolucji, która potępiała jego syna. Jan Górka, wówczas student piątego roku na wydziale historyczno-filozoficznym, był członkiem komitetu strajkowego na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Przyczyn zajść w Warszawie dopatrzono się w nieskuteczności szkół w prowadzeniu wychowania ideologicznego. Aby nie dopuścić w przyszłości do podobnych zajść, surowo nakazano kierownikom szkół podnieść dyscyplinę ideologiczną nauczycieli i wzmocnić pracę wychowawczą z młodzieżą. W protokole z posiedzenia Rady Pedagogicznej czytamy: „Są jeszcze nauczyciele wychowawcy, którzy ideą socjalizmu się nie przejęli, a raczej działają wręcz przeciwnie. Z tymi partia będzie się rozliczać. […] Nie można dopuścić, by znalazł się ktoś sprzeczny z duchem komunizmu. […] Wszelkiego rodzaju tercjarstwo i pobożnictwo nie może mieć miejsca wśród członków Rady Pedagogicznej. Należy mieć właściwe przekonania, skrystalizowany światopogląd” [8].
Ton tego zapisu świadczy o wyjątkowo trudnym położeniu nauczycieli w polskiej, socjalistycznej szkole u schyłku lat 60-tych. W wytycznych do pracy w roku szkolnym 1968/1969 czytamy: „Administracja szkolna domaga się od nauczyciela postawy laickiej. Szkoła w swoim środowisku ma być ogniskową laickiego wychowania. Musimy stworzyć wokół siebie zespół ludzi, aby pomogli w laickim wychowaniu” [9].
Wydarzenia w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Elblągu i Szczecinie w grudniu 1970 roku położyły ostatecznie kres rządom Władysława Gomułki. Jego miejsce zajął Edward Gierek, z którym społeczeństwo polskie łączyło wielkie nadzieje na zmiany.
W 1972 roku kierownik Szkoły Podstawowej w Chechłach Józef Górka przeszedł na emeryturę po 18 latach kierowania szkołą. Pozostał jeszcze na kilku godzinach jako nauczyciel matematyki. Stanowisko kierownika szkoły objął w roku szkolnym 1972/1973 p. Ferdynand Chełpa. Kierował szkołą przez jeden rok. Został zastąpiony w roku szkolnym 1973/1974 przez p. Anielę Boronowicz.
[1] Relacja p. Jana Górki w posiadaniu autora.
[2] Relacja p. Jana Górki w posiadaniu autora.
[3] Relacje p. Józefa Kordka i p. S. Bereś w posiadaniu autora.
[4] AZS nr 4 w Ropczycach, Książka Obiektu Budowlanego, nr karty 6, wystawiona dnia 25 IV 1976r.
[5] AZS nr 4 w Ropczycach, Księga Protokołów …, posiedzenie z dnia 19 XII 1975r.
[6] Relacja p. Jana Górki w posiadaniu autora.
[7]AZS nr 4 w Ropczycach, Księgi Protokołów …, posiedzenie z dnia 15 X 1967 r.
[8] AZS nr 4 w Ropczycach, Księga Protokołów …, posiedzenie z dnia 15 X 1968 r.
[9] Ibidem., posiedzenie z dnia 25 X 1968 r.
Obrazy z przeszłości Szkoły Podstawowej w Ropczycach - Chechłach 1891-2006
cz. IV Budowa nowej szkoły
W roku szkolnym 1973/1974 kierownictwo szkoły w Chechłach objęła pani Aniela Boronowicz. Głównym problemem spędzającym sen z powiek kierownika szkoły i grona pedagogicznego był stan techniczny budynków szkolnych.
W protokole z posiedzenia rady pedagogicznej odbytego w lutym 1975 roku czytamy: „Budynki szkolne nadal nie odpowiadają wymogom warunków higieniczno-sanitarnych, są obecnie w stanie zagrożenia, co stwierdziła komisja będąca na badaniu w dniu 30 stycznia 1975 roku. W latach 1972-1975 dokonano napraw podłogi, założono nowe rynny, okapniki, dokonano wymiany lamp na typy szkolne, odmalowano wszystkie pomieszczenia, zlikwidowano przecieki w dachu. Powiększona została liczba izb lekcyjnych z sześciu do ośmiu” [1].
Pomimo tych zmian sytuacja lokalowa szkoły była coraz gorsza. Oba budynki szkolne pomimo, że ciągle remontowane, stawały się powoli ruiną. W listopadzie tego samego roku w protokole z posiedzenia Rady Pedagogicznej znowu znajdujemy zapis: „Budynek szkolny nie odpowiada warunkom higieniczno-sanitarnym. Powierzchnia klas nie jest wystarczająca w stosunku do liczby dzieci, oświetlenie światłem naturalnym zbyt słabe ze względu na małe okna, oświetlenie sztuczne – zbyt mało punktów i zbyt wysoko, brak wody bieżącej, ubikacja na zewnątrz” [2].
Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej po raz pierwszy wspomniano, w formie wniosku do realizacji, o budowie nowej szkoły w Chechłach w dniu 19 grudnia 1975 roku. Temat budowy nowej szkoły był już wówczas w Chechłach mocno ugruntowany i miał pełne poparcie mieszkańców całej wsi. Społeczny Komitet Budowy Szkoły w Chechłach został oficjalnie powołany już na początku lat 60-tych. W skład ówczesnego komitetu wchodzili m.in.: Teofil Dunaj, Jan Pięta, Tadeusz Szczyrek i Władysław Szczyrek [3].
Komitet w imieniu mieszkańców Checheł podjął starania u władz gminnych w Ropczycach. Władze wstępnie zaakceptowały inicjatywę mieszkańców Checheł. Wydział Budownictwa odkupił od p. Jana Łabaja działkę za szkołą, przeznaczoną na boisko szkolne (na działce tej stały już fundamenty domu). Zwlekano jednak z wydaniem oficjalnego zezwolenia na budowę tłumacząc się znacznie gorszą sytuacją innych szkół w gminie, którym należy pomóc w pierwszej kolejności[4].
Wydaje się, że mógł być także inny powód, dla którego Chechły nie mogły doczekać się zgody władz na budowę szkoły.
W 1959 roku mieszkańcy Checheł bez pozwolenia władz „na dziko” dobudowali przybudówkę do kaplicy św. Anny na tzw. „Głodnej Górze”[5]. Incydent ten trwale zepsuł wizerunek mieszkańców Checheł w oczach władz gminnych i mógł mieć wpływ na niechęć do wszelkich inicjatyw płynących z tego środowiska.
W Chechłach powszechnie tłumaczono tym incydentem niechęć i opieszałość władz gminnych w sprawie wsparcia finansowego po pierwsze – budowy remizy strażackiej (została postawiona wyłącznie wysiłkiem mieszkańców Checheł i oddana po 10 latach w dniu 2 września 1973 roku), a po drugie - szkoły.
W dniu 30 stycznia 1975 roku w szkole w Chechłach odbyła się wizja lokalna. Stan techniczny budynku szkolnego badała komisja w składzie: inż. Ludomir Deszcz (zastępca Kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej, Przestrzennej, Ochrony Środowiska i Komunikacji), Bronisława Chlebuś (dyrektor gminnej szkoły zbiorczej w Ropczycach), Tadeusz Wójciak (naczelnik Urzędu Gminy w Ropczycach), Irena Klimczyk i Aniela Boronowicz. Ze względu na stan awaryjny stropu komisja nakazała zabezpieczyć strop poprzez stemplowanie w terminie do 31 marca 1975 roku. Ostateczna konkluzja oględzin budynku brzmiała: „Komisja uznaje celowość budowy nowego obiektu szkolnego”[6].
Tymczasem mieszkańcy Checheł i Okonina konsekwentnie podejmowali starania mające na celu uzyskanie zgody na budowę kościoła wysyłając delegacje, pisząc prośby i zażalenia do wszystkich szczebli władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich a nawet centralnych. Równocześnie podejmowali także temat budowy szkoły. W jednym z takich zażaleń z października 1975 roku adresowanym bezpośrednio do Pierwszego Sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka czytamy: „[…] od trzydziestu lat, odkąd da się zauważyć wyż demograficzny nękani jesteśmy brakiem szkoły i kościoła. Brakiem bo trudno, podparty 40 stemplami budynek nazwać szkołą”. W innym miejscu tego samego pisma można przeczytać: „Jak doszło do wspomnianego krytycznego stanu technicznego szkoły? – w okresie, gdy w całej ojczyźnie obiecuje się 1000 szkół na tysiąclecie – które to obietnice okazały się w końcu brzydkim kłamstwem” [7].
Cierpliwość mieszkańców Checheł skończyła się w 1976 roku. W zażaleniu z kwietnia tego roku adresowanym do przewodniczącego WRN w Rzeszowie Leona Kotarby czytamy: „I prosimy nie poprzestawać na przesyłaniu naszego pisma do Dyrekcji d/s Wyznań przy Urzędzie Wojewódzkim, ale faktycznie interweniować! Na to są rady narodowe, po to są posłowie, w tym celu na was daliśmy nasz głos. W przeciwnym wypadku już głośno będziemy mówić, że wybory, rady, posłowie i radni to w sumie wszystko wielki cyrk, a z nas wyborców ktoś robi durniów”[8].
W lipcu 1976 roku władze oficjalnie wydały zgodę na budowę kościoła. Cała społeczność Checheł i Okonina aktywnie włączyła się do budowy pod kierownictwem ks. Jana Wilka nie szczędząc znacznych nakładów finansowych oraz pracy społecznej. Budowa szkoły zeszła na plan dalszy.
Pewnej niedzieli w 1976 roku kawał tynku oderwał się od sufitu w jednej z klas i roztrzaskał się na blatach ławek uczniowskich. Do szkoły w Chechłach zaczęły przyjeżdżać teraz kolejne komisje, które badały stan budynków szkolnych i pisały sprawozdania. W jednym z nich czytamy: „Ściany zawilgocone do około 1,5m, brak izolacji od fundamentów, podłogi położone bezpośrednio na ziemi, strop przypróchniały przy ścianach szczytowych, sufity w klasach podstemplowane”. Strop grozi zawaleniem” [9].
Okazało się także, że i „Majdanek” nie jest w najlepszym stanie: „Budynek - spróchniałe drzewo, bardzo stare, pomieszczenia małe, ciasne, ciemne. Budynek nie odpowiada warunkom koniecznym dzieciom do nauki” [10].
Inspektor BHP nie wyraził zgody na rozpoczęcie nauki w głównym budynku szkolnym w roku szkolnym 1976/1977. Główny budynek szkolny został zamknięty.
W roku szkolnym 1976/1977 szkoła w Chechłach znalazła się w krańcowo trudnej sytuacji lokalowej. Szkoła w większej części została tymczasowo przeniesiona do remizy strażackiej. Zajęcia odbywały się w dwóch salach lekcyjnych oraz na sali widowiskowej przedzielonej na pół zaimprowizowaną z płyt paździerzowych ścianką. Dodatkowo na scenie na podwyższeniu umieszczono bibliotekę szkolną.
Nauczyciele przeszkadzali sobie nawzajem, prowadząc lekcje. Często lekcję historii przerywał łoskot młotków, którymi uczniowie wbijali właśnie gwoździe na polecenie nauczyciela z.p.t.
Oprócz remizy trzy klasy pozostawiono w „Majdanku”. Sąsiedztwo grożącego zawaleniem budynku szkoły stwarzało niebezpieczeństwo dla dzieci. Strop wewnątrz popodpierano stemplami. Rozbiórkę zaplanowano na 1978 rok.
Pozostałe klasy uczyły się w mieszkaniach prywatnych: p. Julii Zawadzkiej i Anieli Boronowicz. Dodatkowo dzieci z parafii Ropczyce chodziły na religię do domu p. Rozalii Dunaj gdzie urządzono dla nich punkt katechetyczny.
W ten sposób Szkoła Podstawowa w Chechłach przekształcona została w „latającą szkołę podstawową”. Okres ten trwał osiem lat (1976-1984).
Tab. nr 1
Liczebność poszczególnych klas Szkoły Podstawowej w Chechłach w latach 1973-1984.
Klasa
Liczebność klas w latach*
1973/74
1974/75
1975/76
1976/77
1977/78
1978/79
1979/80
1980/81
1981/82
1982/83
1983/84
I
26
31
25
b.d
b.d
b.d
29
22
b.d
b.d
16+14
II
32
26
28
b.d
b.d
b.d
26
29
23
b.d
25
III
27
32
28
b.d
b.d
b.d
22
24
24
b.d
17
IV
21+20
26
33
b.d
b.d
b.d
26
25
24
b.d
23
V
33
21+22
31
b.d
b.d
b.d
28
25
27
b.d
20+16
VI
27
34
22+21
b.d
b.d
b.d
35
28
23
b.d
32
VII
22+23
24
31
b.d
b.d
b.d
26
35
23
b.d
28
VIII
20
23+21
24
b.d
b.d
b.d
20+21
26
16
b.d
16
Razem
251
260
243
b.d
b.d
b.d
233
214
b.d
b.d
207
Źródło: Archiwum Zespołu Szkół nr 4 w Ropczycach, Księgi protokołów z posiedzeń Rady Pedagogicznej z lat 1973-1983, Arkusze ocen z lat 1973-1983.
b.d. – brak danych
Zachowana dokumentacja szkoły nie pozwala dokładnie odpowiedzieć na pytanie ilu uczniów liczyła „latająca szkoła podstawowa w Chechłach” w latach 1976-1979. Na podstawie danych przedstawionych w tabeli nr 7 można stwierdzić, że musiała ona oscylować pomiędzy liczbą 220 a 240 uczniów.
Nauczyciele zmuszeni byli kursować cały dzień pomiędzy „Majdankiem”, remizą a mieszkaniami p. Zawadzkiej i p. Boronowicz. Zabierało to masę czasu, a jesienią i zimą wędrówka na górkę często kończyła się wywrotką i ubłoceniem „od stóp do głów”[11]. Warunki nie sprzyjały skutecznemu nauczaniu. Poziom szkoły znacznie podupadł.
W roku szkolnym 1977/1978 nastąpiła kolejna zmiana na stanowisku dyrektora szkoły w Chechłach. Stanowisko to objęła p. Janina Bukowska.
Tab. nr 2
Wykaz nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej w Chechłach
w latach 1977-1981
Okres
Nazwisko i imię kierownika/dyrektora
L.p
Nazwiska i imiona nauczycieli
Przedmioty nauczane
1977 -1981
Bukowska Janina
1.
Bukowska Janina
muzyka
2.
Rachwał Elżbieta
j. polski, matematyka, rosyjski
3.
Koszyk Alicja
j. pol., biologia, geografia, wych. fiz., matematyka
4.
Siudowa Janina
j. polski
5.
Hendzel Elżbieta
PO, wych. fiz
6.
Boronowicz Aniela
muzyka, plastyka
7.
Bereś Stanisława
j. polski, matematyka, z. p.t., plastyka, muzyka, chemia
8.
mgr Rączka Jadwiga
matematyka
9.
Zymróz Mieczysław
z.p.t., fizyka, matematyka, geografia
10.
mgr Górka Jan
historia, wychowanie obywatelskie
11.
Rakoczy Zofia (Stasik)
(od 1979)
matematyka
Źródło: Archiwum ZS nr 4 w Ropczycach, Złota Księga 1966-1990, Księgi protokołów z posiedzeń rady pedagogicznej 1967-2006, Arkusze ocen 1943-2006, Kronika OSP Ropczyce-Chechły.
W 1978 roku sołtysem Checheł została p. Julia Zawadzka. Wraz z p. dyrektor Janiną Bukowską podjęły energiczne działania zmierzające do uzyskania zgody władz gminnych na budowę nowej szkoły. Reaktywowano Społeczny Komitet Budowy Szkoły w Chechłach. W jego skład wchodzili: Teofil Dunaj, Jan Pięta, Tadeusz Szczyrek i Władysław Szczyrek. Przewodniczącym Komitetu został p. Stanisław Zymróz[12]. Początkowo władze gminne podjęły decyzje o modernizacji i rozbudowie starego budynku szkolnego. Kolejne komisje ekspertów doszły jednak do wniosku, że koszt remontu przekroczy koszty budowy nowego budynku. Tymczasem Komitet budowy szkoły zebrał wśród mieszkańców Checheł kwotę potrzebną na zakupienie planów szkoły. Architektem, który opracował projekt nowego budynku szkoły, był inżynier Ludomir Deszcz[13].
W 1978 roku, widząc zaangażowanie mieszkańców wsi, Naczelnik MiG Ropczyce Zygmunt Duch oficjalnie wyraził zgodę na budowę Szkoły Podstawowej w Chechłach. Pierwszoplanową rolę w staraniach o zezwolenie na budowę szkoły odegrała p. sołtys Julia Zawadzka[14].
Natychmiast rozpoczęto rozbiórkę starego budynku szkoły. W czynie społecznym przy rozbiórce pracowała cała wieś, nie wyłączając p. sołtys, niezależnie od tego, czy kto posiadał dzieci w wieku szkolnym, czy nie. Dziennie do pracy szło 20 numerów, pracami kierowała p. Zawadzka[15]. Gdy trwała rozbiórka starej szkoły, w „Majdanku” odbywały się zajęcia lekcyjne.
Tymczasem w kraju zaczęła się mocno komplikować sytuacja polityczna. W sierpniu 1980 roku rozpoczęły się strajki na Wybrzeżu. Wydawało się, że wydarzenia polityczne spowodują zarzucenie budowy nowej szkoły lub przynajmniej odłożenie jej na kolejne lata. Stało się wprost przeciwnie. Władze gminne postanowiły rozpocząć natychmiast budowę szkoły, licząc może na poparcie Checheł w niepewnej politycznie rzeczywistości.
Budowa szkoły była możliwa dzięki otrzymaniu środków finansowych przez MiG Ropczyce jako nagrodę w konkursie z cyklu „Mistrz gospodarności kraju”.
W latach 1980-1984 trwała budowa Szkoły Podstawowej w Chechłach. Był to czas bardzo trudny dla całej Polski. Stan wojenny i zła sytuacja gospodarcza utrudniały zdobywanie materiałów budowlanych. W budowę szkoły aktywnie zaangażowali się mieszkańcy Checheł.
W tym czasie kolejnymi dyrektorami „latającej szkoły podstawowej” byli: p. Stanisława Bereś w latach 1981-1982 i p. Andrzej Gostkowski w latach 1982-1984.
Szkoła miała być oddana do użytku w roku szkolnym 1984/1985. Miesiąc wakacji 1984 roku nauczyciele, rodzice i uczniowie myli okna, czyścili posadzki, sprzątali gruz i przenosili meble oraz pomoce dydaktyczne.
W dniu 2 września 1984 roku, w niedzielę odbyła się uroczystość otwarcia nowego budynku Szkoły Podstawowej w Chechłach. W uroczystości wziął udział I sekretarz KW PZPR Franciszek Karp oraz I sekretarz Komitetu Miejsko-Gminnego PZPR w Ropczycach Edward Zolowski. Od strony domu państwa Rogów wzniesiono trybunę honorową dla władz, ruch na drodze został wstrzymany. Na środku szosy stanęła orkiestra dęta i kompania honorowa Strzelców Podhalańskich. Odbył się Apel Poległych z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przy pomniku ofiar hitleryzmu przed szkołą straż zaciągnęli harcerze.
Kierownictwo Szkoły Podstawowej w Chechłach w nowym budynku przejmował p. dyrektor Marek Bujak. Po części oficjalnej wojsko zostało zaproszone do remizy na poczęstunek. Goście oficjalni zostali przyjęci w szkole[16].
[1] AZS nr 4 w Ropczycach, Księga Protokołów …, posiedzenie z dnia 12 lutego 1975r.
[2] AZS nr 4 w Ropczycach, Księga Protokołów …, posiedzenie z dnia 20 XI 1975r.
[3] Relacja p. Jana Górki w posiadaniu autora.
[4] Ibidem.
[5] Kaplica mszalna pod wezwaniem św. Anny wystawiona przez Marię Kurowską około 1805 roku.
[6] Archiwum Parafii św. Anny w Chechłach, Ogłoszenia Duszpasterskie 1973-1976, odpis protokołu z 30 stycznia 1975 r.
[7] Archiwum Parafii …, październik 1975r.
[8] Ibidem, kwiecień 1976.
[9] AZS nr 4 w Ropczycach, Książka Obiektu Budowlanego, nr karty 6, wystawiona dnia 25 IV 1976r.
[10] Ibidem.
[11] Relacja p. Jana Górki w posiadaniu autora.
[12] Relacja p. Julii Zawadzkiej w posiadaniu autora.
[13] Relacja p. Józefa Kordka w posiadaniu autora.
[14] Kronika Ochotniczej Straży Pożarnej Ropczyce-Chechły
[15] Relacja p. Julii Zawadzkiej w posiadaniu autora.
[16] Relacja p. Jana Górki i p. Zawadzkiej w posiadaniu autora.
Obrazy z przeszłości Szkoły Podstawowej w Ropczycach - Chechłach 1891-2006
część V Lata 1984-2006
Szkoła Podstawowa w Chechłach zaczęła funkcjonować w nowym budynku, w roku szkolnym 1984/1985.
Rada pedagogiczna wystąpiła w tym roku z wnioskiem o podjęcie starań o nadanie nowej szkole imienia X Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej. Wniosek umotywowany był udziałem tej jednostki w obronie ziemi ropczyckiej w okresie kampanii wrześniowej oraz chlubną kartą wojenną zdobytą w walkach na Zachodzie. Wniosek ten przeszedł bez echa. Żołnierze walczący w II wojnie światowej w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie byli, w roku 1984 nadal postrzegani przez władze jako niewygodny detal historii Polski, o którym nie należało przypominać. Szkoła Podstawowa w Chechłach do dnia dzisiejszego nie ma patrona.
Tab. nr 1
Wykaz nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej w Chechłach w latach 1984-1991
Okres
Nazwisko i imię kierownika/dyrektora
L.p
Nazwiska i imiona nauczycieli
Przedmioty nauczane
1984 1986
Bujak Marek
Bujak Anna
1.
Bujak Marek
geografia
2.
Baran Barbara
nauczanie początkowe
3.
Bereś Stanisława
j. polski, matematyka, z. p.t., plastyka, muzyka, chemia
4.
mgr Bujak Anna
geografia, biologia
5.
Gostkowski Andrzej
fizyka, chemia, w.f.
6.
mgr Górka Jan
historia i wiedza o społeczeństwie
7.
Hendzel Elżbieta
geografia, matematyka, wych. fiz. z.p.t.
8.
Koszyk Alicja
j. pol., biologia, geografia, wych. fiz., matematyka
9.
Rachwał Elżbieta
j. polski, matematyka, rosyjski
10.
mgr Rączka Jadwiga
matematyka
11.
Siuda Janina
j. polski
12.
mgr Stasik Zofia
matematyka
13.
Ważna Alicja
j. polski
14.
Wielis Barbara
nauczanie początkowe
1986-1991
7.
Hendzel Elżbieta
geografia, matematyka, wych. fiz. z.p.t.
8.
Rachwał Elżbieta
j. polski, matematyka, rosyjski
9.
Siuda Janina
j. polski
10.
mgr Stasik Zofia
matematyka
11.
Ważna Alicja
j. polski
12.
Wielis Barbara
nauczanie początkowe
13.
Boronowicz Aniela
muzyka, plastyka
14.
Bujak Marek
geografia
15.
Pasela Andrzej
wychowanie fizyczne
16.
Świder Agata (Rymut)
nauczanie początkowe
17.
Sąsiadek Danuta (1989r.)
fizyka
18.
Marć Leszek (od 1989r.)
wychowanie fizyczne
19.
ks. Józef Kasprzak (1989)
religia
Źródło: Archiwum ZS nr 4 w Ropczycach, Złota Księga 1966-1990, Księgi protokołów z posiedzeń rady pedagogicznej 1967-2006, Arkusze ocen 1943-2006, Kronika OSP Ropczyce-Chechły.
W 1985 roku rozebrano niepotrzebny już „Majdanek” i zlikwidowano studnię. Teren został porządnie ogrodzony, a w obrębie terenu szkolnego zasadzono drzewa i krzewy, ustawiono ławki. Za szkołą powstało trawiaste boisko szkole. Wycięto wierzby płaczące, które rosły wokół pomnika pomordowanych.
Tab. nr 2
Liczebność poszczególnych klas Szkoły Podstawowej w Chechłach w latach 1984-1991.
Klasa
Liczebność klas w latach*
1984/1985
1985/1986
1986/1987
1987/1988
1988/1989
1989/1990
1990/1991
I
24
33
20
24
21
19+18
24
II
30
24
29
22
24
20
18+18
III
25
29
27
29
21
24
22
IV
17
26
27
28
30
22
27
V
25
19
31
29
30
28
20
VI
18+18
30
18
32
27
25
29
VII
31
17+17
30
17
32
27
25
VIII
26
25
17+17
27
17
27
27
Razem
213
220
216
208
202
210
210
Źródło: Archiwum Zespołu Szkół nr 4 w Ropczycach, Księgi protokołów z posiedzeń Rady Pedagogicznej z lat 1984-1994, Arkusze ocen z lat 1984-1994.
Jak wynika z danych zawartych w tabeli nr 2 liczba uczniów w latach 1984-1990 ustabilizowała się na średnim poziomie 211 osób. Z reguły występowały pojedyncze oddziały. Warunki pracy nauczycieli znacznie się poprawiły. Młodzież Checheł otrzymała budynek szkolny z prawdziwego zdarzenia, z obszernymi salami lekcyjnymi wyposażanymi stopniowo w potrzebne pomoce dydaktyczne.
W Borkach Chechelskich nadal funkcjonowała szkoła filialna. Jak wynika z danych zamieszczonych w tabeli nr 3 liczebność wszystkich uczniów w szkole w Borkach Chechelskich nie przekraczała 26, którzy po ukończeniu klasy IV przychodzili pobierać naukę do szkoły w Chechłach.
Tab. nr 3
Liczebność szkoły filialnej w Borkach Chechelskich w latach 1973-1976 i 1986-1992.
Klasa
Liczebność klas w latach*
1973/74
1974/75
1975/76
1986/87
1987/88
1988/89
1989/90
1990/91
1991/92
I
2
8
10
3
3
4
6
brak
brak
II
6
2
8
Brak
2
3
3
6
brak
III
10
7
2
4
Brak
2
3
2
4
IV
6
9
6
6
4
brak
2
3
2
Razem
24
26
26
13
9
9
14
11
6
Źródło: Archiwum Zespołu Szkół nr 4 w Ropczycach, Księgi protokołów z posiedzeń Rady Pedagogicznej z lat 1995-2005, Arkusze ocen z lat 1995-2005.
W 1986 roku dyrektor szkoły p. Marek Bujak awansował na stanowisko inspektora oświaty i wychowania. Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej odbytym w dniu 29 sierpnia 1986 roku funkcję dyrektora szkoły powierzono p. Annie Bujak[1].
We wrześniu 1986 roku na posiedzeniu Rady Pedagogicznej nauczyciele zostali zapoznani z właśnie wykrytym zagrożeniem narkomanią. W protokole zapisano: „Niepokoi fakt, że w Rzeszowie pojawiły się gangi zajmujące się produkcją i sprzedażą polskiej heroiny wytwarzanej ze słomy makowej. Wyroby te są na skutek niestarannej produkcji silnie toksyczne” [2].
Szkoła starała się organizować najróżniejsze formy zajęć pozalekcyjnych. W roku szkolnym 1986/1987 funkcjonował w Szkole Podstawowej w Chechłach Kabarecik „Trio”. Występował nie tylko w Chechłach, lecz także dawał przedstawienia w Ropczycach, Ostrowie, Skrzyszowie i Kamionce. Występował z okazji Dnia Nauczyciela, Dnia Seniora, Dnia Kobiet. Działał także chór szkolny „Społem”.
W 1991 roku dyrektorem Szkoły Podstawowej w Chechłach została p. Elżbieta Rachwał.
Tab. nr 4
Wykaz nauczycieli zatrudnionych w Szkole Podstawowej w Chechłach
w latach 1991-2002
Okres
Nazwisko i imię kierownika/dyrektora
L.p
Nazwiska i imiona nauczycieli
Przedmioty nauczane
1991- 2002
Rachwał Elżbieta
1.
Elżbieta Rachwał
dyrektor szkoły – j. rosyjski
2.
Bereś Stanisława
chemia, technika, muzyka
3.
Bujak Anna
geografia, biologia
4.
Bujak Marek
historia, wos, muzyka, plastyka
5.
Pociecha Ewa (od 1991r)
religia
6.
Woźniak Alina
(od 1991r)
matematyka, biologia, w.f.
7.
Gancarz Anna
j. polski
8.
Gostkowski Andrzej
matematyka, fizyka, chemia
9.
Hendzel Elżbieta
matematyka, biblioteka
10.
Marć Leszek
wychowanie fizyczne
11
Pasela Barbara
oddział przedszkolny, muzyka, plastyka
12
Rymut Agata
oddział przedszkolny, j. polski
13.
Ważna Alicja
matematyka
14.
Markowicz Witalij
(od 1991r)
j. angielski
15.
Wielis Barbara
j. rosyjski, technika
16.
ks. Józef Kasprzak
religia
17
Świder Bożena (1992)
j. polski
18.
Krystyna Góra (od 1993r.)
oddział przedszkolny
19.
Kozdroń Ryszard (1993r.)
historia, wiedza o społeczeństwie
20.
Walczyk Stanisława
j. polski, muzyka
21.
Natalia Markowicz
j. angielski
22.
Bogdanowska Renata
religia – oddział przedszkolny
23.
Świętoń Stanisława
muzyka, biologia, plastyka
24.
Zięba M. (od 1994 r)
j. polski, matematyka, przyroda, plastyka
25.
ks. Wojciech Styczyński
religia
26
Agnieszka Marciniec
historia
27.
Anna Siwiec (Zięba)
nauczanie początkowe
28
Świniuch Stanisława
•
29.
Paździor Elżbieta
j. angielski
30.
Swiątek-Bień Monika
j. angielski
31.
Marcin Janowski
historia i wiedza o społeczeństwie.
Źródło: Archiwum ZS nr 4 w Ropczycach, Złota Księga 1966-1990, Księgi protokołów z posiedzeń rady pedagogicznej 1967-2006, Arkusze ocen 1943-2006, Kronika OSP Ropczyce-Chechły.
Dużym problemem Szkoły Podstawowej w Chechłach od 1984 roku był brak sali gimnastycznej. Przy dobrej pogodzie zajęcia z wychowania fizycznego odbywały się na boisku za szkołą. Znacznie trudniej było prowadzić lekcje w.f. przy złej pogodzie. Dlatego w hallu szkolnym zaimprowizowano małą salę gimnastyczną. Ułożono parkiet i zainstalowano drabinki do ćwiczeń wzdłuż dwóch ścian. Oczywiście taki stan rzeczy tylko prowizorycznie zaspokajał potrzeby młodzieży. Konieczne stawało się wybudowanie sali gimnastycznej w Chechłach.
Inicjatorem budowy były władze samorządowe gminy Ropczyce, a przede wszystkim burmistrz Bolesław Bujak. W lipcu 1994 roku rozpoczęła się budowa dużego obiektu, w którym oprócz sali gimnastycznej mieścić się miało zaplecze higieniczno-sanitarne oraz trzy sale dydaktyczne. Nowy budynek połączony został z głównym przewiązką. Wykonawcą głównym sali gimnastycznej była Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Małej.
W dniu 16 września 1997 roku w szkole odbyła się uroczystość otwarcia sali gimnastycznej. Przecięcia wstęgi dokonał burmistrz Bolesław Bujak. Wśród zaproszonych gości byli: Poseł na Sejm RP Jan Bury, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu w Rzeszowie Dariusz Fijałkowski, Kurator Jan Kurp, przewodniczący Rady Miejskiej Bogdan Chmielarski, przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miejskiej Edmund Janowski oraz prezes zarządu Rolniczej Spółdzielni produkcyjnej w Małej Tadeusz Książek[3].
Uczniowie przygotowali w nowiutkiej sali gimnastycznej część artystyczną, po której nastąpiły przemówienia gości oficjalnych.
Tab. nr 5
Liczebność poszczególnych klas Szkoły Podstawowej w Chechłach w latach 1991-1999.
Klasa
Liczebność klas w latach*
1991/1992
1992/1993
1993/1994
1994/1995
1995/1996
1996/1997
1997/1998
1998/1999
I
24
18+16
25
24
26
28
22
30
II
23
23
17+16
26
24
25
27
22
III
18+19
23
24
17+16
27
24
27
27
IV
19
18+17
21
24
17+17
27
24
27
V
24
20
18+20
20
23
17+16
28
25
VI
21
25
20
18+20
20
23
17+16
27
VII
30
19
25
20
18+20
20
23
17+16
VIII
25
29
19
25
20
18+20
20
23
Razem
203
208
205
210
212
218
204
214
Źródło: Archiwum Zespołu Szkół nr 4 w Ropczycach, Księgi protokołów z posiedzeń Rady Pedagogicznej z lat 1984-1994, Arkusze ocen z lat 1984-1999.
Od 1 września 1999 roku weszła w życie reforma oświaty wprowadzająca nową strukturę szkolnictwa w Polsce. Zlikwidowana został ośmioklasowa szkoła podstawowa. W jej miejsce utworzono trzy kolejne etapy kształcenia: nauczanie zintegrowane: (klasy I-III), szkołę podstawową: (klasy IV-VI) i gimnazjum: (klasy I-III). Reforma tworzyła nowe szkoły, tzw. gimnazja, do których miała uczęszczać młodzież po ukończeniu szóstej klasy szkoły podstawowej. W Ropczycach przy ulicy Konarskiego powstało Gimnazjum nr 2, którego dyrektorem została p. Władysława. Gorczyca. Starsza młodzież z Checheł została podporządkowana tej nowej szkole. W roku szkolnym 1999/2000 dwie ósme klasy skończyły szkołę, a klasa VII została przemianowana na klasę I gimnazjum. Wskutek protestów rodziców, którzy nie chcieli dowozić dzieci do Ropczyc, powstały w gminie Ropczyce tzw. oddziały zamiejscowe gimnazjów przy szkołach podstawowych. W Chechłach powstała więc oficjalnie Szkoła Podstawowa nr 3, przy której istniały oddziały zamiejscowe Gimnazjum nr 2 w Ropczycach. Nastąpił podział na nauczycieli SP nr 3 i Gimnazjum nr 2. Byli nauczyciele zatrudnieni w obu szkołach. We wrześniu 2002 roku dyrektorem Zespołu szkół nr 4 został p. Eugeniusz Stępak. We wrześniu 2004 roku oddziały zamiejscowe zostały zlikwidowane w ich miejsce utworzono Zespoły Szkół składające się z oddziałów szkoły podstawowej i gimnazjum.
Opracowanie szczegółowej historii szkoły od powstania w 1891 roku aż do czasów współczesnych nie jest dziś możliwe z braku źródeł. Stąd w tytule niniejszego artykułu „obrazy”, w rozumieniu autora epizody możliwe do opisania na podstawie dostępnych źródeł, ułożone w miarę możliwości chronologicznie i ukazane w kontekście wydarzeń historycznych w całym kraju. Niewątpliwą wartością niniejszej pracy jest zebranie i uporządkowanie dostępnych informacji na temat szkoły, może ona być podstawą do dalszych poszukiwań, które może w przyszłości zaowocują obszerną monografią szkoły, której historia jest przecież integralną częścią dziejów Ziemi Ropczyckiej.
Pozdrawiam wszystkich czytelników i dziękuję wszystkim za pomoc w opracowaniu niniejszego artykułu.
dr Marcin Janowski