• PODZIĘKOWANIA

• Człowiek jest wielki nie przez to,
            co posiada, lecz przez to, kim jest;
            nie przez to, co ma, lecz przez to,
            czym dzieli się z innymi.”

Święty Jan Paweł II

dla Szanownego Pana Dyrektora

EUGENIUSZA STĘPAKA

za wieloletnią wzorową pracę na stanowisku
            Dyrektora naszej szkoły, za profesjonalizm
            i codzienne dzielenie się doświadczeniem,
            za podjęcie inicjatywy prowadzącej
            do nadania szkole imienia Jana Pawła II,
            za przekazanie zarówno nam jak i uczniom
            zamiłowania do odkrywania piękna polskiej
            przyrody na turystycznym szlaku,
            za uśmiech i pogodę ducha na co dzień
            oraz szacunek i dobre słowo dla każdego z nas

Rada Pedagogiczna i pracownicy
            Szkoły Podstawowej nr 3
            im. Jana Pawła II w Ropczycach

Ropczyce, 23 czerwca 2023 r.

• NASZA PANI KASIA – PEDAGOGIEM ROKU!

•               Z wielką radością spieszymy podzielić się bardzo ważną dla całej szkolnej społeczności wiadomością. Otóż nasza Pani Pedagog – KATARZYNA ŻUREK została  nagrodzona statuetką „Nauczyciel, pedagog, wychowawca roku szkolnego 2022/2023 powiatu ropczycko - sędziszowskiego”. Konkurs ten corocznie organizowany jest przez Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną w Ropczycach. Uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbyło się 14 czerwca 2023r. Statuetkę w imieniu samorządu powiatu wręczył naszej Pani Pedagog pan Andrzej Baczkowski – Członek Zarządu Powiatu wraz z panią Agnieszką Nazimek – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Serdecznie gratulujemy Pani Kasi tak ważnego wyróżnienia i cieszymy się razem z Nią wielkim sukcesem. Wszyscy jesteśmy zgodni, że nasza Pani Pedagog zasłużyła swoją pracą i ogromnym zaangażowaniem na miano Nauczyciela, Pedagoga i Wychowawcy  nie tylko bieżącego roku 2022/2023, ale każdego, który spędza z nami
            w szkole.

• Zakończenie roku szkolnego

• W piątek uroczyste zakończenie roku szkolnego. Msza Św. o godzinie 9:00, po Mszy Św. idziemy do szkoły gdzie odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego, wręczenie nagród i świadectw.

• Wycieczka do zamku Krzyżtopór w Ujeździe i do Sandomierza

• Sezon wycieczkowy w pełni.

Również i my - uczniowie SP nr 3 im. Jana Pawła II w Ropczycach wykorzystujemy ten czas na zwiedzanie Polski. We wtorek 6 czerwca grupa 49 uczniów pod opieką p. Joanny Szwedo-Nowakowskiej, p. Teresy Rachwał, p. Katarzyny Ipohorskiej – Lenkiewicz, p. Agnieszki Marciniec oraz p. Mariusza Wiśniewskiego udała się na wycieczkę do Ujazdu i do Sandomierza.

Do zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd dotarliśmy na godzinę 9.00.
            Po twierdzy oprowadzała nas pani przewodnik. Opowiedziała nam historię tego miejsca i zaprezentowała związaną z nim legendę. Podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się, że zamek nazywany jest kalendarzowym ze względu na cztery wieże, dwanaście sal, pięćdziesiąt dwa pokoje, trzysta sześćdziesiąt pięć okien. Pierwszym właścicielem budowli był Krzysztof Ossoliński, który nacieszył się nią tylko przez rok, gdyż niespodziewanie zmarł. Zamek był przekazywany następnym pokoleniom Ossolińskich. W sali balowej zatańczyliśmy  belgijkę. Widzami byli inni zwiedzający, którzy z ciekawością przyglądali się naszemu występowi (nie mając zapewne pojęcia, że taniec ten króluje u nas na każdej dyskotece szkolnej).

Następnym i zarazem głównym celem naszej wyprawy był Sandomierz, nazywany królewskim miastem, Małym Rzymem lub miastem ojca Mateusza. Zwiedzanie położonego nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach, Sandomierza rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem przy Spichlerzu. Wędrując  i słuchając ciekawych historii, zobaczyliśmy  największe atrakcje tego pięknego miejsca: dom Długosza – Muzeum Diecezjalne, Bazylikę katedralną Narodzenia NMP, sandomierską starówkę oraz Ratusz. Wyszliśmy  na 32-metrowy punkt widokowy na Bramie Opatowskiej, z którego roztaczał się wspaniały widok na Góry Pieprzowe, Dolinę Wisły oraz starówkę Sandomierza.

Miejscem, które bardzo nam się spodobało, była zbrojownia rycerska. Tutaj wysłuchaliśmy fascynującego i niezwykle zabawnego wykładu dotyczącego rycerskiego kunsztu. Mogliśmy przymierzyć zbroje rycerskie, własnoręcznie ująć w dłonie miecz, kuszę, halabardę. Pośród tajemniczych pomieszczeń siedzibę znalazła "katownia", w której widzieliśmy dyby, pręgierz i maski hańbiące.
            Kolejnym punktem zwiedzania była Podziemna Trasa Turystyczna. Półtorakilometrowy marsz zespołem dawnych miejskich piwnic i składów zakończył się pod budynkiem Ratusza.