Czerwiec to czas wycieczek szkolnych. Wprawdzie przez ostatnie dwa lata naszą szkolną tradycję zaburzyła pandemia, ale w tym roku mogliśmy wreszcie powrócić do tego zwyczaju.
W poniedziałkowy poranek 13 czerwca 2022r. 45 uczniów i uczennic naszej szkoły udało się wraz z opiekunami na dwudniową wycieczkę do zimowej stolicy Polski – Zakopanego. Dzięki pani Joannie Szwedo-Nowakowskiej, która zorganizowała wyjazd, pozyskując środki finansowe z ministerialnego programu „Poznaj Polskę”, wpłaty na pokrycie kosztów wycieczki nie obciążyły zbytnio kieszeni naszych Rodziców.
Już o godzinie 8.00 byliśmy w Starym Sączu i zwiedziliśmy tutaj ołtarz papieski. To jedna z niewielu takich budowli w Polsce. Jest ona pamiątką po wizycie Ojca Świętego Jana Paweł II w Starym Sączu. Wtedy to, w dniu 16 czerwca 1999 roku, Papież kanonizował błogosławioną Kingę. Następnie udaliśmy się do klasztoru sióstr Klarysek, który okazał się równie ciekawym miejscem dla uczniów ze szkoły Świętego Jana Pawła II.
Kolejnym punktem naszej podróży była Dolina Kościeliska, której uroki podziwialiśmy już z naszym przewodnikiem. Nasz podziw budził również
i przewodnik, który był świetnie przygotowany do przejścia trasy dostosowanej do naszych możliwości. Na postojach bardzo interesująco opowiadał zarówno
o przyrodzie, jak i o zwyczajach i tradycjach góralskich. Poznaliśmy metody wyrobu oscypka - wędzonego, owczego sera wytwarzanego głównie na Podhalu. Uczestniczyliśmy również w lekcji muzyki – przewodnik zaprezentował nam tradycyjne instrumenty góralskie: fujarkę, piszczałkę, róg i dudy, na których ku naszemu zaskoczeniu też zagrał. Kierując się do Wąwozu Kraków, mieliśmy nadzieję na przejście Smoczą Jamą, jednak warunki atmosferyczne nie pozwoliły na to w tym dniu.
W drodze do miejsca noclegowego zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Jest to rzymskokatolickie sanktuarium maryjne, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku.
Dzięki wyrozumiałości naszych opiekunów śniadanie w drugim dniu wycieczki było o 8.45, więc mieliśmy wystarczającą ilość czasu na regenerację sił. Ten drugi dzień spędziliśmy na intensywnym zwiedzaniu miasta. Mieliśmy okazję zobaczyć Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma i Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego (Filia Willa Koliba).
W tym dniu byliśmy też na Bachledówce. Jest to wzgórze we wsi Czerwienne – jedno z najlepszych miejsc widokowych w tym regionie Polski. Tu zwiedziliśmy klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Panoramę Tatr podziwialiśmy
z Polany Szymoszkowej.
Odwiedziliśmy też Cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Pierwotnie był on miejscem pochówku mieszkańców Zakopanego i okolic. Były tu grzebane bliżej nieznane osoby młode, ofiary wypraw w Tatry lub chorzy zmarli na gruźlicę.
W roku 1889 roku na cmentarzu tym został pochowany dr Tytus Chałubiński, niezwykle zasłużony dla Zakopanego, powszechnie znany i darzony wielkim poważaniem lekarz. Ostatnim punktem naszej wycieczki były Krupówki, czyli reprezentacyjna ulica w Zakopanem i zarazem najsłynniejszy deptak w Polsce.
Bardzo dziękujemy naszym opiekunom: paniom Teresie Rachwał, Agnieszce Marciniec, Joannie Wronie oraz panu Piotrowi Sroce za czas spędzony wspólnie z nami.