• XXII OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA RODZINY SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II NA JASNĄ GÓRĘ

•          W dniach 5 - 6 października 2022 roku odbyła się XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę pod hasłem „Blask Prawdy”. Uczestniczyło w niej ponad 6 tysięcy młodych ludzi – dzieci i młodzieży z blisko 170 szkół z całej Polski. Wśród nich była obecna już po raz kolejny reprezentacja uczniów i rodziców naszej szkoły pod przewodnictwem pan dyrektora Eugeniusza Stępaka, księdza proboszcza Grzegorza Kamińskiego oraz pań: Agnieszki Marciniec, Joanny Szwedo - Nowakowskiej, Barbary Paseli, Teresy Rachwał oraz pana Mariusza Wiśniewskiego. Cieszymy się, że była z nami obecna pani Zofia Stasik, która przez kilka lat była inicjatorką naszych wspólnych wyjazdów na Jasną Górę. Wśród uczestników wyjazdu byli również przedstawiciele rodziców.

W tym roku przybyliśmy do naszej Matki, aby jako Rodzina Szkół im. Jana Pawła II modlić się o pokój na świecie oraz zakończenie wojny na Ukrainie.

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była uroczysta Msza Święta, która została odprawiona przez duszpasterza Rodziny Szkół im. Jana Pawła II – biskupa radomskiego ks. Marka Solarczyka oraz ks. Dariusza Kowalczyka - przewodniczącego  Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W słowach skierowanych do dzieci i młodzieży duszpasterz rodziny szkół papieskich zachęcał do odnalezienia Blasku Prawdy, nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego. Apelował o oddanie i troskę o drugiego człowieka. Przypomniał i podkreślił również, że do zadań szkół noszących zaszczytne imię Jana Pawła II należy stała realizacja nauczania papieża Polaka.

Coroczna pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II jest niecodziennym wydarzeniem. To czas wyciszenia, skupienia, ale także poczucia bycia wspólnotą, mającą na celu dobro drugiego człowieka. Dzięki tym spotkaniom nasz Patron jest obecny nie tylko w nazwie szkoły, ale także w naszym życiu.

Wielkim przeżyciem dla wszystkich była modlitwa przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Po zakończonej Mszy Świętej przeszliśmy Wałami Jasnogórskimi, zwiedziliśmy Skarbiec oraz Wieżę Jasnogórską, a następnie udaliśmy się w drogę powrotną do naszych domów.

Cieszymy się, że wyjazdy na spotkania Rodziny Szkół im. Jana Pawła II stały się naszą tradycją. Jesteśmy dumni z przynależności do tej niezwykłej Rodziny.

• TURCJA - SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM GRUPY TRZASK

• 5 października 2022 roku w naszej szkole odbyło się kolejne już spotkanie z podróżnikiem grupy Trzask. Tym razem zaprezentowana została Turcja – fascynujący kraj, który warto poznać ze względu na orientalną kulturę, zabytki świata antycznego, złociste plaże oraz gościnność mieszkańców.

Uczniowie poznali wiele ciekawostek na temat tego pięknego kraju, np. Stambuł to jedyne miasto leżące na dwóch kontynentach. Szukali świadectw wspaniałej antycznej przeszłości w Efezie oraz dowiedzieli się, czy Turcy wierzą w świętego Mikołaja, czy wiedzą co to jest śnieg i jak wygląda u nich zima. Duże wrażenie na uczniach zrobił niezwykły spektakl: niebo pełne balonów wypełnionych gorącym powietrzem oraz wizyta w domu Melissy – rodowitej Turczynki, która opowiadała
            o tradycyjnych tureckich potrawach. Z zainteresowaniem oglądali przywiezione pamiątki takie jak  stój Derwisza, zestaw do herbaty tureckiej, przyprawy i pistacje.

Dziękujemy serdecznie za wspaniałe opowieści. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

• SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2022 „WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE”

• „Wszystkie śmieci są nasze” – to hasło tegorocznej akcji, do której przyłączyła się nasza szkoła. Jej celem jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie, iż to od nas zależy stan czystości środowiska przyrodniczego. Uczniowie otrzymali gumowe rękawiczki i worki na śmieci, a następnie wyruszyli pod opieką swoich wychowawców sprzątać okolicę wokół szkoły i najbliższe ulice.
                      Wszyscy uczestniczyli w sprzątaniu z wielkim zaangażowaniem.

Akcja pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze” ma na celu nie tylko uprzątnięcie odpadów z najbliższej okolicy, ale również zwrócenie uwagi na fakt, że to my sami odpowiadamy za śmieci pojawiające się wokół nas.

• MAGIC SHOW – POKAZ ILUZJI

•            Magiczne triki, żonglerka, karty, latające kule, a także konkursy i niespodzianki składały się na program „Magic Show”, który 22 września 2022r. przedstawił w naszej szkole estradowy iluzjonista Ryszard Goclon.

Uczniowie byli zdumieni i zachwyceni umiejętnościami iluzjonisty. Szczególnie śmieszne okazały się sztuczki z piłeczkami. Do wykonania lub asystowania przy różnorodnych trikach zaangażowani zostali uczniowie. Występowi artysty towarzyszyła rytmiczna muzyka. Dzieci, zwłaszcza przedszkolaki, były pod dużym wrażeniem.

• „NAUCZCIE DZIECI GRAĆ W SZACHY, A O ICH PRZYSZŁOŚĆ MOŻECIE BYĆ SPOKOJNI” Paul Mopsy.

• O korzyściach płynących z gry w szachy można by pisać bez końca. Szachy rozwijają  logiczne myślenie, pamięć  i koncentrację. Wpływają także na aktywność twórczą dzieci, bowiem podczas gry, dziecko samo planuje rozwój wydarzeń na szachownicy i  ponosi za nie  odpowiedzialność.

Szachy wyrabiają także ambicje stawiania przed sobą wyzwań, a przede wszystkim gotowość do  wysiłku i poświęceń dla  osiągnięcia celu. Z analizy badań przeprowadzonych przez  fundację szachową wynika, że gra w szachy powoduje zwiększenie szybkości czytania ze zrozumieniem oraz rozwija zdolności matematyczne. Stwierdzono również, że  dzieci grające w szachy łatwiej znoszą porażki. Zazwyczaj ponownie próbują rozwiązać problem i robią to do skutku, gdy tymczasem rówieśnicy nie grający, rezygnują bądź obniżają sobie poprzeczkę.

Biorąc pod uwagę te niezliczone korzyści, jakie niesie za sobą ta „królewska gra”, w naszym przedszkolu realizowano program „Szachowa Kraina”. Finałem naszych szachowych zajęć był I Przedszkolny Turniej Szachowy, który odbył się na terenie szkoły
            w dniu 21 czerwca 2022 roku.