• Zakończenie roku szkolnego

          • W piątek uroczyste zakończenie roku szkolnego. Msza Św. o godzinie 9oo, po Mszy Św. idziemy do szkoły gdzie odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego, wręczenie nagród i świadectw.

        • MIĘDZYSZKOLNA GRA MIEJSKA ROPCZYCE – MOJE MIASTO
          • MIĘDZYSZKOLNA GRA MIEJSKA ROPCZYCE – MOJE MIASTO

          •  

                    Z okazji jubileuszu 660 – lecia nadania praw miejskich królewskiemu miastu nasza szkoła zorganizowała międzyszkolną grę miejską ROPCZYCE – MOJE MIASTO pod patronatem burmistrza Ropczyc dla szkół podstawowych z gminy Ropczyce. Uroczyste rozpoczęcie gry nastąpiło na ropczyckim rynku pod przewodnictwem Burmistrza Ropczyc pana Bolesława Bujaka oraz dyrektora naszej szkoły pana Eugeniusza Stępaka, w obecności zaproszonych gości: pani kierownik Referatu Komunikacji Społecznej, Promocji i Rozwoju Teresy Kiepiel, pani dyrektor CK Sylwii Ruszel, wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Teresy Rachwał. Następnie organizatorzy zapoznali uczestników z regulaminem gry.

             

                 W grze miejskiej wzięły udział czteroosobowe drużyny wraz z opiekunami z 6 szkół podstawowych naszej gminy: SP Niedźwiady Górnej,  SP nr 1 Ropczyce , SP nr 3 Ropczyce, SP nr 5 Ropczyce , ZS  nr 3 Ropczyce (Czekaj),  ZS  nr 5 Ropczyce (Witkowice).  Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Kornelia Kurc, Marcelina Sąsiadek, Konrad Kardyś, Antoni Grabowy pod opieką pani Joanny Szwedo-Nowakowskiej. Uczniowie zaopatrzeni w mapki, karty drużyny oraz okolicznościowe plakietki pod kierunkiem swoich opiekunów wykonywali różne zadania, w punktach przygotowanych w wyznaczonych miejscach naszego miasta. Przemierzali zakątki Ropczyc, odkrywając jego fascynującą historię. Poznając tajemnice ropczyckich zabytków, musieli być czujni, niczym detektyw, rycerz lub archeolog. Jednym z zadań było rozszyfrowanie treści starego dokumentu, który dotyczył aktu lokacji miasta. Kolejne zadanie to uporządkowanie tabliczek z cyframi rzymskimi tak, aby powstała data założenia Ropczyc. W kolejnym punkcie kontrolnym drużyny musiały dopasować stare zdjęcia miasta do zdjęć współczesnych i odpowiednio dobrać podpisy. Kolejne zadanie to test wiedzy, który dotyczył historii Ropczyc.

                    Uczestnicy gry pracując w zespole wykonywali zadania w punktach kontrolnych oraz zadania specjalne w karcie drużyny według podanych wskazówek. Wymagały one spostrzegawczości i uważności. Należało odszukać różne tablice na terenie miasta i uzupełnić brakujący tekst. Jedno z zadań polegało na zdobyciu pieczątki w Urzędzie Miasta i Gminy. Na koniec rywalizacji wszyscy uczestnicy wzięli udział w  rozrywkach sportowych na Stadionie Miejskim.

                    Rywalizacja była zacięta a przy tym wszyscy świetnie się bawili i wspólnie integrowali. Oczekując na wyniki, uczniowie otrzymali posiłek a nawet watę cukrową. Wszyscy uczestnicy wykazali się doskonałą wiedzą na temat historii naszego miasta. Komisja przyznała pierwsze miejsce dla szkół: SP nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ropczycach oraz SP nr 3 im. Jana Pawła II w Ropczycach, drugie miejsce dla szkół: ZS nr 3 Ropczyce ( Czekaj) oraz SP nr 6 Ropczyce (Witkowice), trzecie miejsce dla szkół SP nr 5 im. Seweryna Udzieli Ropczyce oraz SP w Niedźwiadzie Górnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz nagrody rzeczowe, natomiast opiekunowie podziękowania wręczane przez pana burmistrza Bolesława Bujaka, księdza proboszcza Stanisława Mazura oraz panią Teresę Rachwał, wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej. Nad bezpieczeństwem uczestników gry miejskiej czuwały służby policji i pogotowia ratunkowego.

                Wszystkim drużynom należą się słowa uznania, ponieważ poziom wiedzy i umiejętności był bardzo wyrównany. Z pewnością była to znakomita zabawa, która pozwoliła na poznanie naszego miasta zupełnie z innej strony! Zgodnie z przesłaniem i testamentem duchowym księdza Jana Zwierza: „Kochajcie swoje miasto, uczcie się jego historii”. 

                   Nad zadaniami na punktach kontrolnych i redagowaniem karty drużyny czuwała pani Agnieszka Marciniec. Zadaniami sportowymi, wręczeniem nagród  i przebiegiem gry kierował pan Mariusz Wiśniewski. Dyplomami  i organizacją punktów kontrolnych zajęła się   pani Katarzyna Żurek, zaś zredagowaniem zaproszeń i poprawnością  stylistyczną – pani Joanna Szeliga. Pomoc w  punktach kontrolnych została powierzona  paniom: Dorocie Pazdan i Joannie Wronie, a opiekę nad naszymi reporterami sprawował  pan Piotr Sroka.           
                    Dziękujemy uczniom naszej szkoły, którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w realizację gry miejskiej na terenie miasta Ropczyce. Są to: Patryk Bryk, Jakub Cieśla, Julia Rachwał, Alicja Marć, Aleksandra Staroń, Amelia Ożóg, Alicja Rachwał, Klaudia Ochab, Maksymilian Ochab, Krystian Stachnik, Bartosz Cieśla oraz Amelia Kisiel, Wiktoria Stachnik i Wiktor Grabowy.

             

             

             

          • Piknik

          • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Ropczycach  zaprasza wszystkich mieszkańców na piknik rodzinny pod nazwą „Moje Rodzinne Miasto Ropczyce”, rozpoczęcie pikniku dnia 19 czerwca o godz. 15oo.

             

          • Wyjazd do FlyParku w Rzeszowie

          • bliżał się Dzień Dziecka. Z tej okazji uczniowie klasy czwartej bardzo chcieli pojechać do FlyParku w Rzeszowie. Do wyjazdu doszło 30 maja 2022r.

            W strojach sportowych oraz skarpetach antypoślizgowych weszli do dużej hali, w której można było zobaczyć wiele trampolin, zjeżdżalni i innych atrakcji.

            Zabawa rozpoczęła się od rozgrzewki pod okiem instruktora pracującego w parku trampolin.

            Później uczniowie rozbiegli się po hali i korzystali z różnych atrakcji: trampolin, basenów
            z gąbkami, ścianki wspinaczkowej, zjeżdżalni, torów przeszkód. Największą atrakcją cieszyło się rodeo, gdzie próbowali utrzymać się na grzbiecie poruszającego się byka.

            Dzieci bardzo aktywnie spędziły dwie godziny. Dobra zabawa i uśmiech na twarzy nie opuszczały ich nawet na chwilę. Z wyjazdu wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone.

          • ZAKOPANE – W KRAINIE OSCYPKA

          •          Czerwiec to czas wycieczek szkolnych. Wprawdzie przez ostatnie dwa lata naszą szkolną tradycję zaburzyła pandemia, ale w tym roku mogliśmy wreszcie powrócić do tego zwyczaju.

                     W poniedziałkowy poranek 13 czerwca 2022r. 45 uczniów i uczennic naszej szkoły udało się  wraz z opiekunami na dwudniową wycieczkę do zimowej stolicy Polski – Zakopanego. Dzięki pani Joannie Szwedo-Nowakowskiej, która zorganizowała wyjazd, pozyskując środki finansowe z ministerialnego programu „Poznaj Polskę”, wpłaty na pokrycie kosztów wycieczki nie obciążyły zbytnio kieszeni naszych Rodziców.

                      Już o godzinie 8.00 byliśmy w Starym Sączu i zwiedziliśmy tutaj ołtarz papieski. To jedna z niewielu takich budowli w Polsce. Jest ona pamiątką po wizycie Ojca Świętego Jana Paweł II w Starym Sączu. Wtedy to, w dniu 16 czerwca 1999 roku, Papież kanonizował błogosławioną Kingę. Następnie udaliśmy się do klasztoru sióstr Klarysek, który okazał się równie ciekawym miejscem dla uczniów ze szkoły Świętego  Jana Pawła II.

                        Kolejnym punktem naszej podróży była Dolina Kościeliska, której uroki podziwialiśmy już z naszym przewodnikiem. Nasz podziw budził również
            i przewodnik, który był świetnie przygotowany do przejścia trasy dostosowanej do naszych możliwości. Na postojach bardzo interesująco opowiadał zarówno
            o przyrodzie, jak i o zwyczajach i tradycjach góralskich. Poznaliśmy metody wyrobu oscypka - wędzonego, owczego sera wytwarzanego głównie na Podhalu. Uczestniczyliśmy również w lekcji muzyki – przewodnik zaprezentował nam tradycyjne instrumenty góralskie: fujarkę, piszczałkę, róg i dudy, na których ku naszemu zaskoczeniu też zagrał. Kierując się do Wąwozu Kraków, mieliśmy nadzieję na przejście Smoczą Jamą, jednak warunki atmosferyczne nie pozwoliły na to w tym dniu.

                         W drodze do miejsca noclegowego zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Jest to rzymskokatolickie sanktuarium   maryjne, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981 roku.

                     Dzięki wyrozumiałości naszych opiekunów śniadanie w drugim dniu wycieczki było o 8.45, więc mieliśmy wystarczającą ilość czasu na regenerację sił. Ten drugi dzień spędziliśmy na intensywnym zwiedzaniu miasta. Mieliśmy okazję zobaczyć  Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma i Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego (Filia Willa Koliba).

                     W tym dniu byliśmy też na Bachledówce. Jest to wzgórze we wsi Czerwienne – jedno z najlepszych miejsc widokowych w tym regionie Polski. Tu zwiedziliśmy klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Panoramę Tatr podziwialiśmy
            z Polany Szymoszkowej.

                     Odwiedziliśmy też Cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Pierwotnie był on miejscem pochówku mieszkańców Zakopanego i okolic. Były tu grzebane bliżej nieznane osoby młode, ofiary wypraw w Tatry lub chorzy zmarli na gruźlicę. 
            W roku 1889 roku na cmentarzu tym został  pochowany dr Tytus Chałubiński, niezwykle zasłużony dla Zakopanego, powszechnie znany i darzony wielkim poważaniem lekarz.
            Ostatnim punktem naszej wycieczki były Krupówki, czyli reprezentacyjna ulica w Zakopanem i zarazem najsłynniejszy deptak w Polsce.

                       Bardzo dziękujemy naszym opiekunom: paniom Teresie Rachwał,  Agnieszce Marciniec, Joannie Wronie oraz panu  Piotrowi Sroce za czas spędzony wspólnie z nami.

             

          • BALKONOWY OGRÓDEK

          •  

            Wiosna to idealny moment na prace w ogrodzie.

            Przez cały tydzień dzieci z grupy ,,Zajączki” rozmawiały o wiośnie, o jej zwiastunach, o wiosennej pogodzie, o budzącej się do życia faunie i florze. Jako że wiosną wszystko budzi się do życia, postanowiły dać życie  roślinkom i zamieniły się w ogrodników. Najpierw dzieci dowiedziały się oczywiście co nieco o pracy ogrodnika, a w czwartek na przedszkolnym trawniku pojawiła się ziemia, doniczki, konewka, rośliny i zaczęło się. To pierwszy rok kiedy w przedszkolu przy Szkole Podstawowej nr 3 im Jana Pawła II w Ropczycach dzieci  z oddziału ,,Zajączki” mają okazję samodzielnie sadzić,podlewać, doglądać i zbierać warzywa. Mają możliwość obserwować przyrodę, rośliny  na każdym etapie ich rozwoju. Z pomocą pani Agaty Rymut, Justyny Skubel  i Joanny Wrony  dzieci przygotowały doniczki, w których  posadziły pomidory, ogórki i cukinię.  Codziennie doglądają swoich upraw, pielą i podlewają. Wszystko, co uda  się przedszkolakom wyhodować, zostanie wykorzystane do przygotowania wspólnego, zdrowego śniadania.

            Przedszkolaki z niecierpliwością czekają na efekty swojej pracy.

          •      Dzień Patrona uczniów klas 0-3

          •         

                          24 maja 2022 r. uczniowie klas 0-3 obchodzili Dzień Patrona naszej szkoły w pierwszym kościele parafii św. Anny, czyli w obecnej kaplicy cmentarnej. Pogoda dopisała i uczniowie z ciepłymi promieniami słońca dotarli na miejsce, w którym ksiądz proboszcz Grzegorz Kamiński opowiedział historię powstania chechelskiego kościoła. Wiele dzieci po raz pierwszy usłyszało i zobaczyło na ścianach wewnątrz, jak kościół stopniowo się rozbudowywał. Następnie wspólnie odśpiewaliśmy majówkę, odmówiliśmy modlitwy do św. Jana Pawła II
            i św. Anny, zaśpiewaliśmy kilka pieśni maryjnych oraz „Barkę”. Po wyjściu z kaplicy cmentarnej mieliśmy czas na refleksję, modlitwę i odwiedziny  zmarłych, pochowanych na cmentarzu. Razem pomodliliśmy się przy grobie naszej koleżanki Zuzi  i jej taty. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy głównym kościele parafii św. Anny i tam na dziedzińcu posililiśmy się ufundowanymi przez Radę Rodziców drożdżówkami i nieco odpoczęliśmy przed dalszą wędrówką. Przed obrazem św. Anny jeszcze raz pomodliliśmy się za ósmoklasistów zdających egzaminy oraz nauczycieli, uczniów i pracowników naszej szkoły.      
                           Nieco zmęczeni ciepłem i pieszą wędrówką dotarliśmy do szkoły, gdzie jeszcze przez chwilę dzieci mogły się pobawić na placu zabaw.