• Odpowiedzialność nieletnich w świetle przepisów prawa -spotkanie dla młodzieży z funkcjonariuszami policji

          • Kim jest nieletni w rozumieniu prawa karnego? Co to jest demoralizacja?  Jakie okoliczności świadczą o demoralizacji nieletniego? Do czego prowadzi podejmowanie zachowań ryzykownych? Jaka jest odpowiedzialność prawna nieletnich za popełniane czyny niezgodne z prawem? Jakich sytuacji unikać, by nie stać się ofiarą przestępstwa? (…)

            To tylko nieliczne pytania, na które młodzież z naszej szkoły uzyskała odpowiedź dnia 21 kwietnia 2022r., podczas spotkania z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji
            w Ropczycach. Pogadankę dla młodzieży przeprowadziła podkomisarz Dominika Oleś.

            Celem spotkania było podniesienie świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów.

            Policjantka uświadomiła zgromadzonej młodzieży, jakie środki prawne mogą zostać zastosowane przez sąd rodzinny, nie tylko za popełniane czyny karalne, ale i za przejawy demoralizacji oraz jakich zachowań należy unikać, by nie stać się ofiarą przestępstw internetowych.

            Podczas, gdy młodzież w skupieniu słuchała przestróg funkcjonariuszki, przedszkolaków odwiedził policjant. Dzielnicowy Paweł Baran obiecał naszym najmłodszym wychowankom  prezentację policyjnego radiowozu w czasie wizyty zaplanowanej na czerwiec.

            Zajęcia z funkcjonariuszami policji to jedne z wielu działań realizowanych
            w ramach programu wychowawczo -  profilaktycznego naszej szkoły oraz preorientacji zawodowej.

          • SPOTKANIE Z RODZICAMI

          • Szanowni Rodzice!

            Informujemy, że w dniu 26 kwietnia 2022 roku o godzinie 16.00 zostanie przeprowadzone spotkanie wywiadowcze. Serdecznie zapraszamy.

          • PRZYSZŁOŚĆ ZIEMI - W NASZYCH RĘKACH

          •  

            „Nasze środowisko czyste będzie,

            gdy wokół nas śmieci nie będzie!”

             

                     W piątek 22 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. W tym dniu klasa III przygotowała apel związany z ochroną środowiska skierowany do wszystkich przedszkolaków oraz uczniów naszej szkoły. Celem tego apelu było promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Rok w rok niezmiernie bogata przyroda staje się uboższa. Niektóre gatunki roślin i zwierząt możemy dzisiaj podziwiać już tylko na obrazkach. Wielu gatunkom grozi wyginięcie. Jest to następstwem często nieprzemyślanych działań człowieka. Okazuje się, że zniszczenia dokonane w przyrodzie  zaczynają zagrażać samemu człowiekowi. Wszyscy jesteśmy mieszkańcami tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji. Z tego powodu uczniowie wyrazili protest przeciwko dalszemu niszczeniu oblicza Matki – Ziemi.  Poprzez wiersze, piosenki, krótkie inscenizacje, film i taniec uświadomili wszystkim, że tak naprawdę, każdy może przyczynić się do poprawy jakości życia na naszym globie. Wystarczy się dobrze rozejrzeć, zastanowić, co można zrobić, aby poprawić stan przyrody. Na zakończenie odczytano apel dzieci do Natury, włączając się w ten sposób w działania na rzecz ochrony przyrody.

            APELUJEMY !

            Szanowna Pani Naturo!

            My, dzieci nie zawsze jesteśmy pokorne wobec praw, jakimi się Pani kieruje.

            Za ten błąd chcemy Panią przeprosić.

            My wiemy, że jeśli ludzie wytną lasy, nie będziemy mieli czym oddychać.

            Jeżeli ludzie wyleją zanieczyszczenia do jezior, rzek nie będziemy mieli co pić.

            A wszystkie stworzenia zginą.

            Jeżeli nie będziemy oszczędzali wody, zabraknie jej.

            Jeżeli dym z kominów i fabryk zanieczyści atmosferę, to chorować będą rośliny, zwierzęta i człowiek.

             

            Myślimy, że docenisz nasze starania:

            § to, że zbieramy makulaturę,

            § to, że staramy się segregować śmieci,

            § to, że dbamy o rośliny w klasach,

            § to, że idąc do lasu lub nad jezioro podziwiamy i dbamy o Ciebie!


            Czy możesz nam NATURO jeszcze zaufać?

             

          • ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ - UDZIAŁ W AKCJI ŻONKILE

          • "Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia".
                                                                                                      Marek Edelman

            Nasza szkoła wzięła udział w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która upamiętnia rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim w 1943 roku. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci natomiast hasło "Łączy nas pamięć" podkreśla siłę wspólnoty i znaczenie solidarności.

            Tegoroczna akcja Żonkile, której motywem przewodnim jest miłość, odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Uczestnicząc w akcji wyrażaliśmy nasz sprzeciw przeciwko wojnie i wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

            ZONKILE.pdf​​​​​​​

        •    WYSTAWA – ROPCZYCE NA STAREJ FOTOGRAFII Z okazji Jubileuszu 660 Rocznicy Nadania Praw Miejskich Królewskiemu Miastu Ropczyce
          • WYSTAWA – ROPCZYCE NA STAREJ FOTOGRAFII Z okazji Jubileuszu 660 Rocznicy Nadania Praw Miejskich Królewskiemu Miastu Ropczyce

          •  

                      Z okazji obchodzonego Jubileuszu Miasta Ropczyc w budynku naszej szkoły zagościła wystawa, dzięki której mogliśmy  odkryć przeszłość miasta i okolic, udokumentowaną w obiektywie aparatu.
                      W holu przygotowano liczącą 104 zdjęcia ekspozycję „Ropczyce
            w starej fotografii.”
            Zaprezentowane na wystawie czarno-białe kadry z lat osiemdziesiątych, pochodzą z prywatnej kolekcji jej autora – pana Eugeniusza Stępaka, dyrektora naszej szkoły. Ekspozycja ukazywała przede wszystkim miasto Ropczyce, ale także najbliższe okolice. Można było obejrzeć budynki, które w obecnych czasach już nie istnieją. Każde zdjęcie uzupełnione było krótkim opisem, ponieważ nasi uczniowie jako mieszkańcy Ropczyc powinni znać historię swojego rodzinnego miasta.

                         Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem społeczności szkolnej. Niestety, ze względu na obowiązujące obostrzenia,  nie mogła być udostępniona do zwiedzania społeczności lokalnej.

                        Ta niezwykle ciekawa i warta obejrzenia ekspozycja została przygotowana przez bibliotekę szkolną z inicjatywy pani Doroty Pazdan.

             

             

          • “Aranżacja stołu wielkanocnego”

          • 10 kwietnia 2022roku w Centrum Kultury w Ropczycach odbyło się uroczyste rozdanie nagródw konkursie świątecznym organizowanym przez ropczyckie Centrum Kultury pt. “Aranżacja stołu wielkanocnego”. Pragniemy poinformować, że stół przygotowany na zajęciach artystycznych przez uczniów naszej szkoły zajął I miejsce.
            Serdecznie gratulujemy uczniom, którzy przygotowywali elementy tej aranżacji. 

          • Międzyszkolny Konkurs Biblioteczny „Maria Konopnicka – poetka dla dzieci”

          •          Dnia 31 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Małej miało miejsce Międzyszkolne Spotkanie Czytelnicze pod hasłem „Maria Konopnicka – poetka dla dzieci”. Podczas spotkania odbył się konkurs czytelniczy, na który składał się: test ze znajomości życia i twórczości Marii Konopnickiej, recytacja wybranego wiersza oraz prezentacja Dworku w Żarnowcu przy wykonanej makiecie.

                      Konkurs miał na celu promować czytelnictwo i twórczość Marii Konopnickiej – patronki roku 2022. Adresatami przedsięwzięcia byli uczniowie klas IV – VI. W konkursie uczestniczyły drużyny z  sześciu szkół.

                      Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy V: Paulina Czubkowska, która wcieliła się w rolę Marii Konopnickiej, Marcelina Sąsiadek odgrywająca Stefka Burczymuchę oraz Kornelia Kurc.

                      Uczennice pięknie zaprezentowały się podczas recytacji wiersza ,,Stefek Burczymucha”.

                      W konkursie zajęły III MIEJSCE, otrzymując nagrody książkowe i dyplomy. Po długiej przerwie w organizowaniu rywalizacji szkolnych oraz międzyszkolnych, uczennice wykazały się odwagą, pracowitością, zaangażowaniem, bo zasób wiedzy wymagany na konkursie był obszerny.          
                       Uczniów do konkursu przygotowała nasza pani bibliotekarka Dorota Pazdan, która dziękuje piątoklasistkom za reprezentowanie szkoły.

            Słowa wdzięczności za współpracę składa również na ręce pani  Agnieszki  Marciniec i pani Joanny Wrony.

        • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
          • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

          • „Noc Wielkanocna jest nocą nadzwyczajną, kiedy moc zmartwychwstałego Chrystusa pokonuje ostatecznie siły ciemności i śmierci, zapala w sercach wierzących nadzieję i radość”

            Jan Paweł II

            Zdrowych, pogodnych, pełnych szacunku, wiary, nadziei i miłości

            Świąt Wielkiej Nocy

            DROGIM UCZNIOM, RODZICOM

            I WSZYSTKIM PRZYJACIOŁOM SZKOŁY

            życzą:

            Dyrektor, grono pedagogiczne i pracownicy

            Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Ropczycach.

             

          • REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

          •             W dniach  31 marca oraz 1 kwietnia  tradycyjnie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych. Rozważania poprowadził ksiądz Rafał Grzesik z Rzeszowa z parafii Chrystusa Króla.

            Szkolne Koło Caritas pod kierunkiem pani katechetki Ewy Pociechy - Róg przygotowało liturgię słowa oraz śpiew podczas Mszy Świętej.

                   Ksiądz rekolekcjonista w sposób niezwykle interesujący wskazywał nam DROGĘ DO NIEBA, poprzez rekwizyty, barwne ilustracje, prezentację, opowieści. Nie zabrakło wspólnego śpiewania przy akompaniamencie gitary księdza Rafała. Z pewnością kluczem do nieba jest modlitwa. Zapamiętamy, że wizytówką naszych rodziców jesteśmy MY. Podczas ofiarowania uczniowie złożyli jako dar niezapominajki.
            W drodze do nieba towarzyszy nam plecak. Może być lekki, bo zawiera Pismo Święte – pismo Boga do ludzi. Plecak może okazać się ciężki, gdyż wyładowany jest kamieniami, czyli naszymi grzechami.

                      Jesteśmy wdzięczni księdzu rekolekcjoniście za jego naukę, pogodę ducha i ciepłe słowa. Niektóre sformułowania utkwiły nam szczególnie w pamięci:  „pycha z nieba spycha”, „ w złości nie ma miłości”, „logicznie myślimy, ale nielogicznie działamy”. W naszej drodze do nieba potrzebne są nam znaki, np. Dekalog. Najważniejsze jednak jest stać się „ANIOŁEM DOBROCI DLA INNYCH”.

                       Dziękując księdzu Rafałowi, ksiądz proboszcz zwrócił naszą uwagę na to, że każdy z nas powinien pamiętać  o słowach prostych, ale jak bardzo przydatnych w życiu: PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM.   

                     Tegoroczne rekolekcje na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci. Miejmy nadzieję, że wszyscy będziemy ANIOŁAMI DOBROCI DLA INNYCH w naszej drodze do nieba.

             

             

             

          • PRIMA APRILIS - UWAŻAJ, BO SIĘ POMYLISZ!

          • Żarty i psikusy traktowane są pierwszego kwietnia wyjątkowo z przymrużeniem oka.

            Jak się okazało, do płatania figlów w naszej szkole skore są nie tylko dzieci, ale także dorośli. 

            Do jednego z bardziej udanych psikusów tego dnia, można zaliczyć (nie)poważny żart pani pedagog, która przekazała uczniom  informacje na temat rzekomo wprowadzonego zakazu noszenia bluz z kapturem w szkole. Początkowo wywołało to spore poruszenie i oburzenie zwłaszcza wśród młodzieży. Miny uczniów były bezcenne. Ostatecznie, gdy okazało się, że to tylko primaaprilisowy żart, w klasach rozbrzmiało mnóstwo szczerego śmiechu – tak wszystkim potrzebnego w tych trudnych czasach.

            Pani pedagog już całkiem na poważnie zwróciła uwagę uczniom  na dwie ważne kwestie: po pierwsze na zachowanie szczególnej ostrożności podczas robienia żartów – granicy żartów oraz na  zdejmowanie kapturów i nakryć głowy w pomieszczeniach, zwłaszcza w szkole.

            PRIMA APRILIS - Uważaj, bo się pomylisz!