• DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

          •  

            13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz.

                        Dziś chylimy czoło przed ofiarami mordu katyńskiego, wśród których jest nasz rodak ksiądz podpułkownik ANDRZEJ NIWA, syn Ziemi Ropczyckiej – Chechelskiej.
            Nie zapominajmy, że składając ofiarę z własnego życia, nie zaznali oni wolności, którą nam przywrócili!

            CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

          • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

          • Niech te święta wielkanocne będą pełne nadziei i wiary,

            Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie wiosenne kwiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia.

            Ciepłych, pełnych radosnej nadziei świąt Zmartwychwstania Pańskiego,

            rodzinnego ciepła, radosnych spotkań przy wielkanocnym stole 

            oraz smacznego święconego jajka.

             

             

            WESOŁEGO ALLELUJA

            wszystkim  Uczniom, Rodzicom

            Przyjaciołom naszej szkoły

             

            życzą

             

            Dyrektor, nauczyciele i pracownicy

            Szkoły Podstawowej nr 3

            im. Jana Pawła II w Ropczycach 

             

            Wielkanoc 2023

          • JAN PAWEŁ II NA ZAWSZE Z NAMI

          • Ojcze Święty Janie Pawle II, jeśli miłość do Ciebie to bezgraniczna.
            Jeśli pamięć o Tobie, to na zawsze…”

            2 kwietnia 2005 roku odszedł do wieczności nasz ukochany Papież – Święty Jan Paweł II. Do dziś pamiętamy, jak śmierć Jana Pawła II zjednoczyła świat. Z tej okazji  w dniu 31 marca odbył się uroczysty apel pod hasłem „Jan Paweł II na zawsze z nami”, upamiętniający 18 rocznicę śmierci naszego Patrona. Szkolną uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Hymnu Szkoły oraz złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą jako wyraz naszego hołdu dla Wielkiego Polaka, jakim był Święty Jan Paweł II.

                        Uczniowie klasy VI, pod kierunkiem wychowawczyni – pani Agnieszki Marciniec,  przedstawili zarys pontyfikatu naszego Papieża. Wszyscy zebrani wysłuchali pamiętnych słów, które oznajmiły światu wybór Karola Wojtyły na papieża w dniu 16 października 1978 roku. Wielu wzruszeń dostarczyły słowa Jana Pawła II wypowiedziane w  Wadowicach w 1999 r., pełne wspomnień z czasów młodzieńczych.            
                         Z wielkim entuzjazmem wszyscy zaśpiewali ukochaną pieśń naszego Patrona – „Barkę” oraz Hymn Szkół Jan Pawła II przy akompaniamencie pani Stanisławy Świętoń. Odegrane przez uczniów scenki ukazały postać naszego Patrona jako człowieka, który kochał góry, wędrówki, tryskał radością i często żartował. Nie wstydził się swojej słabości. Na tym polegała Jego siła. Nasz umiłowany Ojciec Święty kształtował charaktery ludzi, wpływał na losy świata i pozostawił nam  wielkie dziedzictwo. Całe Jego życie i nauczanie jest dla nas jednym, wielkim Testamentem, który nieustannie musimy wypełniać i przekazywać  następnym pokoleniom.

                          Na zakończenie uroczystości pan dyrektor przypomniał wszystkim zebranym okoliczności śmierci Jana Pawła II, która stała się czasem jedności i wspólnej modlitwy wiernych na całym świecie. 

             

          • WIKTORIA STACHNIK FINALISTKĄ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU KURATORYJNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          • Uczennica klasy VIIIa Wiktoria Stachnik została finalistką w konkursie z języka angielskiego, którego organizatorem jest Podkarpacki Kurator Oświaty. Droga do sukcesu była długa, ale opłacało się.

                       W pierwszym etapie szkolnym, w województwie podkarpackim udział wzięło 5060 uczniów. Do drugiego, rejonowego etapu zakwalifikowało się 200 osób. W trzecim etapie wojewódzkim uczestniczyło 100 uczniów.

                       Bardzo cieszymy się z wyniku naszej uczennicy. Gratulujemy Jej nie tylko sukcesu, ale i wytrwałości.

            Słowa uznania kierujemy również do pani Joanny Szwedo -  Nowakowskiej, która z tak doskonałym rezultatem przygotowała Wiktorię do konkursu.

          • CZYTANIE DODAJE SKRZYDEŁ! PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          • Pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej i możliwość samodzielnego wypożyczenia książki to ważne wydarzenie dla pierwszoklasistów. Zgodnie ze zwyczajem zostało ono poprzedzone uroczystością Pasowania na Czytelnika biblioteki szkolnej. Uczniowie zwiedzili bibliotekę, zapoznali się z zasadami postępowania dobrego czytelnika oraz regulaminem wypożyczania książek. Następnie odbyło się przedstawienie pt. „ Urodziny Kopciuszka” przygotowane przez pierwszaków wspólnie z wychowawczynią, panią bibliotekarką i współudziale rodziców. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika, a następnie zostali pasowani na czytelnika biblioteki szkolnej. Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe zakładki oraz Wyprawki Czytelnicze, w skład których weszły: książka i broszura informacyjna dla rodziców. Wyprawki te zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt zrealizowany został ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Teraz każdy z uczniów mógł już wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Serdecznie witamy wszystkich pierwszoklasistów w gronie czytelników naszej biblioteki. Życzymy im, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania – CZYTANIE DODAJE SKRZYDEŁ!

          • „Marzanno, marzanno, ty zimowa panno, Dziś cię utopimy, bo nie chcemy zimy…”

          • 20 marca, pierwszego dnia astronomicznej wiosny, dzieci z przedszkola oraz klas 0 -3 poszły pożegnać zimę. Wszystkie grupy przygotowały marzanny – zimowe panny i jak zwyczaj nakazuje, musiały być one wrzucone do rzeki. Marzanny były ekologiczne, wykonane z naturalnych materiałów. Barwnym korowodem najmłodsza społeczność naszej szkoły poszła na most na Wielopolce i po kolei przedstawiciele grup wrzucali słomiane kukły do rzeki. Niektóre kukły popłynęły dalej z nurtem, inne zaplątały się w gałęziach, pewno dlatego po kilku dniach znowu sypnęło śniegiem, bo zima gdzieś się zatrzymała…Z wesołym śpiewem i kwiatami w rękach, wszyscy radośnie wrócili do szkoły.

          • DNI OTWARTE ROPCZYCKICH SZKÓŁ

          • Dnia 14 marca 2023r. uczniowie klas VIIIa i VIIIb pod opieką pani Ewy Kurnyty i pana Mariusza Wisniewskiego Ewy oferty edukacyjnej szkół średnich, bazy dydaktycznej szkół oraz warunków rekrutacji.

            Uczniowie odwiedzili Zespół Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki oraz Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza. W każdej szkole zostali zapoznani z bogatą ofertą aktualnych kierunków kształcenia i kursów zawodowych. Uczestniczyli w ciekawych pokazach i quizach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli poszczególnych kierunków kształcenia. Jedną z atrakcji była jazda ciągnikiem oraz pyszne przekąski.

            Życzymy naszym Ósmoklasistom przemyślanych decyzji dotyczących wyborów dalszego kształcenia!

             

             

          • TYDZIEŃ WIOSNY

          • 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Z tej okazji samorząd naszej szkoły zaprosił wszystkich uczniów klas IV – VIII do wspólnej zabawy. W kolejnych dniach tego tygodnia  uczniowie uczestniczyli w przeróżnych wyzwaniach.

            Wtorek to dzień wesela – uczniowie prezentowali typowe stroje weselne, a także tańce, przyśpiewki oraz obrzędy związane z tym dniem.

            Środa to dzień kolorowych skarpetek –  były kolorowe i fikuśne!

            Czwartek to dzień piżamy – uczniowie prezentowali kolorowe i bardzo pomysłowe stroje: dinozaurów, żyraf, smoków itp. Było kolorowo i śmiesznie!

            Piątek to dzień szalonej fryzury -  pomysłów nie brakowało, a fryzury były bardzo oryginalne!

            W ten sposób uczniowie świętowali PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY i świetnie się bawili. Gratulujemy pomysłu!

             

          • WYJAZD DO FLYPARKU W RZESZOWIE

          • 20 marca 2023 roku klasy czwarta i piąta spędziły pierwszy dzień astronomicznej wiosny we FlyParku w Rzeszowie. FlyPark to przestrzeń do latania, czyli nowoczesne centrum sportu i rozrywki, w której główną rolę odgrywa park trampolin, ale lista atrakcji jest znacznie większa!

            Uczniowie w strojach sportowych oraz skarpetach antypoślizgowych weszli do dużej hali. Zabawa rozpoczęła się od rozgrzewki pod okiem instruktora pracującego w parku trampolin.

            Później uczniowie rozbiegli się po hali i korzystali z różnych atrakcji. Skali na trampolinach, do basenów z gąbkami. Grali w piłkę nożną. Zjeżdżali na tyrolce oraz w workach na zjeżdżalni. Bawili się na torze przeszkód. Dzieci „ujeżdżały” byka na rodeo. Korzystały z eliminatora.

                          Uczniowie bardzo aktywnie spędzili dwie godziny. Dobra zabawa i uśmiech na twarzy nie opuszczały ich nawet na chwilę. Z wyjazdu wróciły zmęczone, ale bardzo zadowolone.

             

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY W NASZEJ SZKOLE UWOLNIĆ WIOSNĘ – GRA SZKOLNA

          • Pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada w tym roku 20 marca. W tym dniu samorząd szkolny przygotował dla uczniów klas VI – VIII grę szkolną pod hasłem UWOLNIĆ WIOSNĘ. Uczniowie drogą losowania kołem fortuny, podzieleni zostali na sześć drużyn: niebieską, czerwoną, zieloną, pomarańczową, żółtą i fioletową.  Każda drużyna wyposażona w  instrukcje zaliczała zadania przygotowane w punktach kontrolnych i uzupełniała otrzymaną krzyżówkę. Wszystkie zadania wykonywane były zespołowo. Były one zróżnicowane.  Drużyny wykonywały orgiami według przygotowanych szablonów, opracowały wspólnie układ taneczny do piosenki wiosennej,  rozwiązywały anagramy, zagadki w escape room. Brały udział w rozgrywkach sportowych, a także musiały zmierzyć się z dyktandem graficznym. Wszystkie drużyny przydzielone zadania wykonywały precyzyjnie przy pełnej współpracy i ogromnym zaangażowaniu. Zaprezentowane układy taneczne były niezwykle pomysłowe. Finałem gry było uwolnienie Pani Wiosny dokonane przez samorząd szkolny.

            Był to dzień integracji między klasowej i zdrowej rywalizacji, ale przede wszystkim radości.

             

          • DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE

          •  BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ….

             

                        Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, samych przyjemnych w życiu zdarzeń!
            Tego i wiele innych ciepłych słów życzyli wszystkim paniom z okazji ich święta mężczyźni i ci mali  - w przedszkolu jaki i ósmoklasiści. Wszyscy chłopcy, jak przystało na dżentelmenów, w tym szczególnym dniu chodzili z kwiatami i z uśmiechami. Dla swoich pań jak i koleżanek przygotowali słodkie upominki i kwiaty.

             Dziękujemy panom za umilenie nam tego szczególnego dnia, który upłynął w miłej i pogodnej atmosferze, wspaniałym dziewczynom jeszcze raz życzymy samych pogodnych  chwil, nie tylko 8 marca!

                                                          

          • KONCERT KAPELI KARPATI

          • W dniu 16 lutego w naszej szkole gościliśmy kapelę góralską Karpati, która zabrała nas w muzyczną podróż po karpackich krajach. Podczas koncertu artyści opowiedzieli nam o tradycjach i muzyce bałkańskiej, węgierskiej, romskiej i góralskiej. Mogliśmy posłuchać utworów w ciekawych aranżacjach i zachwycić się niezwykłym śpiewem na głosy, przy bardzo energicznym akompaniamencie skrzypiec, kontrabasu i akordeonu. Niejednokrotnie wykonawcy udowodnili, że muzyka Karpat jest obecna w naszej kulturze bardziej, niż ktokolwiek się tego spodziewał. 

            Muzycy w obecnym składzie koncertują od 2018 roku, Brali udział w programie TVN ”Mam Talent”, gdzie dotarli do półfinału. Ich wizytówką są oryginalne aranżacje – śpiew na trzy głosy, brawurowe sola i wielka energia płynąca z instrumentów.

            Na zakończenie koncertu artyści zorganizowali muzyczny quiz -rozpoznawanie utworów z poszczególnych krajów. Uczniowie poradzili sobie wyśmienicie, co świadczy o tym, że słuchali koncertu z zainteresowaniem. 

            Była to piękna, żywa lekcja muzyki.

          • WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE

          • Dzień świętego Walentego

            To dzień dobry dla każdego!

             W tym dniu wszyscy to wyznają,

            Że chcą kochać i kochają

             

            Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych uroczystości. Staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Jest to dobra okazja, aby uczyć się wartości takich jak miłość, przyjaźń, szczęście i radość z przebywania ze sobą.

            Z inicjatywy Samorządu, tradycyjnie, zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie ozdobionej skrzynki.

            Dominującym kolorem ubrań był czerwony, który w tym dniu umożliwiał zwolnienie z pytania. Serduszka i czerwień, a także wymowne hasło „Miłość dodaje skrzydeł” zdobiły szkolny korytarz.

            W atmosferze radości, śmiechu, a nieraz zaskoczenia, przewodnicząca SU wręczyła walentynki. Podsumowaniem dnia miłości były pląsy całej społeczności szkolnej w rytmie „Belgijki”, „Macareny” i nie tylko.

            Był to wyjątkowy dzień, który pozostanie w naszej pamięci na długo!

          • ZABAWA KARNAWAŁOWA

          • „W karnawale, w karnawale

            Dookoła wielkie bale,

            Gdy orkiestra pięknie gra,

            Dobry humor każdy ma!”

             

            Dnia 9 lutego 2019 r. po raz kolejny odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Wzięły  w niej udział dzieci z przedszkola, oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami. Uczniowie starszych klas zadbali o dekorację naszego holu, który zamienił się w salę balową przyozdobioną różnokolorowymi kwiatami, lampionami, łańcuchami i balonami.

            Dzieci zaprezentowały się we wspaniałych przebraniach. Zabawę karnawałową tradycyjnie już poprowadziła pani Teresa Rachwał wraz z Dariuszem Rachwał. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Przygotowano i przeprowadzono szereg  konkursów umilających dzieciom zabawę. Zwycięzcy nagradzani byli słodyczami. W czasie przerwy dzieci miały czas na poczęstunek przygotowany przez  panie z  Rady Rodziców.

                        Późnym popołudniem rozpoczęła się zabawa karnawałowa starszych klas szkoły podstawowej i tradycyjnie już miała formę uwielbianej przez uczniów dyskoteki. Podobnie jak w przypadku naszych najmłodszych uczniów, również ci starsi bawili się znakomicie aż do godziny 20.00. Największym powodzeniem cieszyła się - już po raz kolejny – Belgijka, Macarena i aż trudno uwierzyć - sprawdzona i  niezawodna Chusteczka.

                        Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza zabawa karnawałowa się udała, czyli Radzie Rodziców i pomagającym Rodzicom, państwu Teresie i Dariuszowi Rachwał oraz wychowawcom klas – serdecznie dziękujemy!

             

             

          • Podziękowania za udział w akcji „BohaterON”

          • BOHATERON – WŁĄCZ HISTORIĘ! 
            PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W AKCJI

             

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczną akcję BohaterON – włącz historię!, upowszechniającą wiedzę i pamięć o Powstaniu Warszawskim! To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

             

          • SPOTKANIE Z RODZICAMI

          • Szanowni Rodzice!

            Informujemy, że w dniu 7 lutego 2023 roku o godzinie 16.00 zostanie przeprowadzone spotkanie wywiadowcze. Serdecznie zapraszamy.

          • SZKOŁA PAMIĘTA – PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W AKCJI

          • W tegorocznej edycji akcji MEN „SZKOŁA PAMIĘTA” udział wzięło ponad 11 tys. placówek działających w kraju i za granicą (11 274). To prawie 500 szkół więcej niż w ubiegłym roku. W inicjatywę zaangażowało się ponad 1 mln 702 tys. uczniów oraz ponad 156 tys. nauczycieli. Również nasza szkoła wzięła udział w akcji. Uczniowie i nauczyciele odwiedzali miejsca pamięci, cmentarze choleryczne, poznawali historię lokalnych bohaterów. Mamy bowiem  w pamięci słowa naszego Patrona: „Naród, który traci pamięć, traci swą tożsamość”.

            Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w działania i wyrazili szacunek do historii swoich przodków.

          • SUKCESY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          •             Bardzo cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w konkursach i osiągają w nich sukcesy.

                        Serdecznie gratulujemy uczennicy klasy 8a WIKTORII STACHNIK, która w konkursie języka angielskiego, zorganizowanym przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty, zakwalifikowała się do następnego (rejonowego) etapu. Wielkie brawa. Uczennicę z tak doskonałym rezultatem przygotowała do konkursu pani Joanna Szwedo – Nowakowska.

            Gratulujemy również uczestnikom konkursu "Spelling Master", który zorganizowany został przez House of English.

            Są to:

            Amelia Kisiel klasa 8a

            Wiktoria Stachnik klasa 8a

            Jakub Cwanek klasa 8b

            Gabriela Medygrał klasa 8b

            Kacper Bochenek klasa 6.