SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM
14 stycznia 2019r. po raz kolejny nasi uczniowie mogli spotkać się z podróżnikiem z grupy Trzask. Tym razem uczniowie poznali egzotyczne ciekawostki o Amazonii. Opowieść rozpoczęła się w Manaus – brazylijskim 3,5-milionowym mieście portowym w sercu Amazonii. Tutaj znajduje się pełen przepychu Teatro Amazonas, otoczony dżunglą, do którego jeszcze nie tak dawno można było jedynie dolecieć lub dopłynąć rzeką. To właśnie Amazonka - największa rzeka świata i dżungla były tematem przewodnim opowieści.
Wyprawa w głąb Amazonii z miejscowym przewodnikiem rozpoczęła się od rejsu wszerz oszałamiającej swoją wielkością Amazonki. Uczniowie mogli usłyszeć wiele ciekawostek m.in. o odkryciu jej źródeł, niezliczonych dopływach oraz eksporcie kauczuku – wynalezionego w amazońskich lasach. Następnie trasa podróży wiodła dżunglą. Młodzież dowiedziała się, w jaki sposób można przeżyć w tak ekstremalnych warunkach. Podróżnik opowiadał o trujących roślinach, niebezpiecznych zwierzętach, a także bardzo zmiennej pogodzie. Opowieść uwiarygodnił, prezentując pamiątki z wyprawy: maczetę, strzały oraz zasuszoną piranię. Z dużym zainteresowaniem uczniowie słuchali opowieści o jedzeniu larw, pieczonych mrówek, łowieniu piranii na obiad czy kulturze i codziennym życiu Indian, których podróżnicy odwiedzili w pobliskiej wiosce. Po opuszczeniu dżungli odwiedzili jeszcze Fordlandię, czyli osadę przemysłową założoną przez Henry'ego Forda. Swoją przygodę zakończyli w Belém – mieście położonym w potężnej delcie Amazonki.
Kilka ciekawostek przedstawionych przez podróżnika: wody Amazonki – najdłuższej rzeki na świecie potrafią być tak wysokie, że płynąc łódką dookoła widzimy korony drzew; buduje się “pływające” domy, osadzone na balach; pogoda może zmienić się w każdej chwili a niezawodną pogodynką jest tukan – wydający dźwięk mówiący o nadchodzących zmianach; wycinka niektórych gatunków drzew grozi wieloletnim więzieniem; istnieją mrówki, których jad powoduje 24-godzinny ból. Słuchacze mogli również poznać nieco inny świat plemienia Indian, świat, w którym społeczności przewodniczy wódz a zabawkami dla dzieci są węże.
Spotkanie z podróżnikiem jak zawsze było ciekawą lekcją geografii, na której warto być obecnym.