Narodowe święto z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostało poprzedzone w naszej szkole uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów klas siódmych.
Główne założenia Konstytucji 3 Maja oraz historię jej powstania przybliżyły krótkie scenki uzupełnione narracją, prowadzoną w sposób niezwykle ciekawy dla wszystkich.
Inscenizacja, w której „oświecony patriota” (Dawid Różański, kl. 7a) objaśnia „prostym chłopom” (Martyna Grzesik i Wiktor Grabowy – kl.7a), co to jest konstytucja, sprawiły, że trudny temat historyczny stał się zrozumiały nawet dla przedszkolaków.
Uczniowie zostali wprowadzeni w nastrój epoki oświecenia dzięki pięknym strojom króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w którego wcieliła się Roksana Królikowska z kl.7b oraz posłów granych przez Amelię Marciniec oraz Jakuba Cwanka również z klasy 7b.
Podniosły nastrój podkreślały recytowane fragmenty poezji oraz piękne piosenki. Już na początku uroczystości obie klasy w zachwycający sposób zaśpiewały znaną wszystkim pieśń patriotyczną „Mazurek 3 Maja”. W dalszej części akademii usłyszeliśmy piosenkę w wykonaniu Natalii Darłak „3 Maja – Polska pachnie bzami”. Wspaniałym przerywnikiem w słowie mówionym była piosenka „Jaka poezja taki naród” w wykonaniu Alicji Rachwał i Amelii Kisiel.
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja nazywamy świętem wolności i radości. Znaczenia takich pojęć jak wolność, naród, ojczyzna zostały przypomniane przez uczennice klasy 7a: Amelię Ożóg, Klaudię Ochab i Roksanę Muchę.
Od 2004 roku w przededniu Święta Konstytucji obchodzimy Dzień Flagi. Z tej okazji wyrecytowane zostały okolicznościowe wiersze i zaśpiewana piosenka „Polska Flaga”.
Na zakończenie uroczystego spotkania Pan Dyrektor Eugeniusz Stępak przypomniał, że w kościele w dniu 3 maja przypada uroczystość głównej patronki naszego kraju Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Pan Dyrektor podkreślił również, że to ważne dla wszystkich Polaków święto upamiętnia nazwa ulicy, przy której mieści się nasza szkoła.